AISI 316 östenitik çeliğin işlenmeinde kesme değerlerinin ve takım kaplamasının yüzey pürüzlülüğüne ve takım aşınmasına ve etkilerinin incelenmesi
The influence of cutting tool coating and cutting value on surface roughness and tool wear in machining of AISI 316 austenitic staninless steel
- Tez No: 184765
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
AISI 316 ÖSTEN T K ÇEL Ğ N ŞLENMES NDE KESME DEĞERLER N NVE TAKIM KAPLAMASININ YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜNE VE TAKIMAŞINMASINA ETK LER N N NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Emre ALTINKAYAGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜKasım 2006ÖZETBu çalışmada, üç değişik kaplama ve formda kesici uç kullanılarak AISI 316östenitik paslanmaz çelik frezeleme metoduyla soğutma sıvısı kullanılmadanişlenmiştir. şleme esnasında her bir kaplamalı takımla üç değişik kesme hızı(180, 225, 270 m/min) ve üç değişik ilerleme oranı (0,05, 0,1, 0,15 mm/rev) talaşderinliği sabit tutularak ayrı ayrı uygulanmıştır. Sonuç olarak kullanılan kesicitakımlardan TiAlN malzemesiyle kaplanmış takımın diğer takımlardan daha iyiaşınma ve yüzey pürüzlülük sonuçları verdiği ortaya çıkmıştır. TiAlN kaplıkesici takımı sırasıyla TiN/TiCN/TiN kaplanmış takım ve TiN/TiCN/Al2O3kaplanmış takım takip etmiştir. Takım aşınmaları genel olarak kesme hızınınartmasıyla artmış, ilerleme değerlerinin artmasıyla azalmıştır. Yüzeypürüzlülük değerleri ise genel olarak kesme hızının artmasıyla azalmış,ilerlemenin artmasıyla artış eğilimi göstermiştir.Bilim Kodu : 708.3.028Anahtar Kelimeler : Kesici takım, TiAlN, TiN, Al2O3, paslanmaz çelik, takımaşınması, AISI 316, yüzey pürüzlülüğü.Sayfa Adedi : 102Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Güllü
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF CUTTING TOOL COATING AND CUTTING VALUEON SURFACE ROUGHNESS AND TOOL WEAR IN MACHINING OFAISI 316 AUSTENITIC STANINLESS STEELEmre ALTINKAYAGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCENovember 2006ABSTRACTIn this study, three different coated and formed cutting tool insert used in themethod of AISI 316 austenitic stainless steel without using the cooling liquid. Inthe process of machining, three different cutting speed (180, 225, 270 m/min)and three different feed rate (0,05, 0,1, 0,15 mm/rev) had applied to each coatedtool by keeping the depth of cut constant. Consequently, it was observed thatone of cutting tools that coated with TiAIN material, gave better wear andsurface roughness results. Cutting tools those were coated with TiN/TiCN/TiNand TiN/TiCN/Al2O3 had used in the process afterwards. In generally, cuttingtool wears had increased by increase in cutting speed, decreased by increase infeed rate. In addition, surface roughness values had decreased by increase incutting speed and tend to increase bymeans of increase in feed rate.Science Kode : 708.3.028Key Words : Cutting tool, TiAlN, TiN, Al2O3, stainles steel, tool wear,AISI 316, surface roughness.Page Number : 102Study Administrator: Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Güllü