Bulanık adaptif medyan filtresi kullanarak tıbbi görüntülerdeki darbe gürültüsünün bastırılması
Suppression of impulse noise in medical images with the use of fuzzy adaptive median filter
- Tez No: 184790
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
BULANIK ADAPTİF MEDYAN FİLTRESİ KULLANARAK TIBBİGÖRÜNTÜLERDEKİ DARBE GÜRÜLTÜSÜNÜN BASTIRILMASI(Doktora Tezi)Abdullah TOPRAKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETMedyan filtresi, daha çok darbe gürültüsü oranının 0.2 den az olduğu durumlardaetkili olabilen bir görüntü filtresidir. Bu oranının 0.2 yi aştığı durumlarda adaptifmedyan filtresi kullanılmaktadır. Diğer filtrelerde olduğu gibi adaptif medyanfiltresi için de bir Sxy penceresi seçilir. Ancak adaptif medyan filtresinin, diğerfiltrelerden ayrılan bir özelliği bu pencere büyüklüğünün değiştirilebilir olmasıdır.Ne yazık ki adaptif medyan filtresi darbe gürültülerini yok ederken beraberindegörüntüdeki detayları da yok etmektedir. Bunu engellemek için bu çalışmada,görüntünün piksel değerleri bulanık mantık kuralları ile tespit edilerek kuraltabanlı bulanık adaptif medyan filtresi (KTBAMF) tanımlanmıştır. KTBAMFfiltresi temelde üç bölümden oluşur. Bunlar: medyan filtresi, bulanık mantıkkuralları ve gürültünün olup olmadığına karar veren karar birimidir. Bu filtreninkullanılmasındaki temel amaç görüntü üzerindeki gürültüyü yok ederkengörüntüdeki detayların kaybolmasının önüne geçmektir. Bu nedenle KTBAMFdarbe gürültüsünü yok etmede kullanılabilecek etkili bir filtredir. KTBAMF fitresiAdaptif Medyan Filtresinin (AMF) geliştirilmiş bir versiyonu olup fazla darbegürültüsü bulaşmış görüntülerin gürültüden arındırılmasında kullanılır. Buçalışmada üyelik fonksiyonu olarak üçgen üyelik fonksiyonu yerine daha iyisonuçlar veren bell-shape fonksiyonu kullanılmıştır.Bilim Kodu : 704Anahtar Kelimeler :Medyan Filtre, Bulanık Mantık, Darbe Gürültüsü, GörüntüİşlemeSayfa Adedi : 81Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İnan GÜLER
Özet (Çeviri)
SUPPRESSION OF IMPULSE NOISE IN MEDICAL IMAGES WITH THE USEOF FUZZY ADAPTIVE MEDIAN FILTER(Doctorate Thesis)Abdullah TOPRAKGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTMedian filter is an image filter that is more effective in situations where theimpulse noise is less than 0.2. If this ratio exceeds 0.2, adaptive median filter isused. As is the case in other filters, a Sxy window is selected for the adaptive medianfilter. However a feature that differentiates the adaptive median filter from theother filters is the fact that the size of this window can be changed. Unfortunately,while adaptive median filter removes the impulse noise, it also deteriorates thedetails in the image it accompanies. In order to prevent this, the pixel values of theimage are determined by the fuzzy adaptive median filter, and as such Rule basedfuzzy adaptive median filter (KTBAMF) is defined in this study. KTBAMF filter ismade up of three basic sections. These are decision units that decide on whether ornot there are median filter, fuzzy logic rules and noise. The basic purpose of usingthis filter is while destroying the noise on the image; it prevents the details of theimage from disappearing. It is for this reason that KTBAMF is an effective filter indestroying the impulse noise. The KTBAMF filter is an improved version ofAdaptive Median Filter (AMF) and is presented in the aim of noise reduction ofimages corrupted with additive impulse noise. In this paper, we placed ourpreference on bell-shaped membership function instead of triangular membershipfunction in order to observe better results.Science Code : 704Key Words : Median Filter, Fuzzy Logic, Impulse Noise, Image ProcessingPage Number : 81Adviser : Prof. Dr. İnan GÜLER