Bir diklorotriazin reaktif boyarmaddesi olan reaktif orange 86'nın selülozik elyafa uygulanması
Application of reactive orange 86, dichlorotriazine dye, to cellulosic fibre
  1. Tez No: 184801
  2. Yazar: PELİN FİDANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ivBİR DİKLOROTRİAZİN REAKTİF BOYARMADDESİ OLAN REAKTİFORANGE 86'NIN SELÜLOZİK ELYAFA UYGULANMASI(Yüksek Lisans Tezi)Pelin FİDANOĞLUGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETPamuklu tesktil sektöründe önemli bir konumda bulunan yurdumuzda, tekstilboyarmadde üretimi yok denecek kadar azdır. Bu amaçla, DPT projesikapsamında yürütülen bu çalışmada reaktif boyarmadde grubunun önemli birkısmını oluşturan diklorotriazin boyarmadde sentezi gerçekleştirilmiştir.Boyarmaddenin ince tabaka kromotografisiyle saflığı araştırılmış,karakterizasyon için erime nokası, 1H NMR, MS, IR ve UV spektrumlarıincelenmiş ve floresans özelliği araştırılmıştır. Sentezlenen diklorotriazinreaktif boyarmaddeyi pamuk liflerine uygulamada çektirme boyama metodukullanılarak farklı parametrelerde boyama şartları araştırılmış ve optimumboyama şartlarının 70 0C olduğu tespit edilmiştir. Renk haslığı tayinlerindeyıkama, sürtünme ve yapay hava şartları kullanılarak beklenen yüksekdeğerler elde edilmiştir. Boyarmaddenin rengini karakterize edebilmek içinCIE L, a*,b* Renk Uzayı kullanılarak genel renk değerlendirmesi yapılmış verenk karakterizasyonu sonunda parlak sarı renk elde edildiği gözlemlenmiştir.Bilim Kodu : 912Anahtar Kelimeler : Reaktif sarı boyarmadde, selülozik elyaf, renk haslığıSayfa Adedi : 108Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Ayşe MURATHAN
Özet (Çeviri)
vAPPLICATION OF REACTIVE ORANGE 86, DICHLOROTRIAZINE DYE,TO CELLULOSIC FIBRE(M.Sc. Thesis)Pelin FİDANOĞLUGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTTextile dye production which has very important position at the cotton textilesector is very inconsiderable in our country. For this aim, reactive orange 86was synthesized, with the scope of DPT project, which is the important part ofreactive dyes. Purification of dichlorotriazine dye was studied with thin layerchromatography and 1H NMR MS, UV, IR spectrums and fluorescenceproperty was studied for the characterization. At the application ofdichlorotriazine reactive dye to cellulosic fiber, exhaust dying method was usedand different parameters was studied and the optimum parameter was foundas 70 0C. Washing, friction, light and color fastness tests were done andexpected good results were obtained. To characterize the color of the fibre CIEL, a*,b* method were used, at the end of the characterization light yellow colorwere observed.Science Code : 912Key Words : Reactive yellow dye, cellulosic fiber, color fastnessPage Number : 108Adviser : Asc. Prof. Ayşe MURATHAN