Değişik uç şekline sahip fiberlerle güçlendirilmiş polyester/kalsit kompozitin dayanımına farklı kür şartlarının etkisi
The effect of the different cure conditions on the strength of polyester/calsid composite reinforced with various end shaped fibers
  1. Tez No: 184802
  2. Yazar: ZAFER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN ARSLAN, Y.DOÇ.DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
DEĞ Ş K UÇ ŞEKL NE SAH P F BERLERLE GÜÇLEND R LM ŞPOLYESTER KALS T KOMPOZ T N DAYANIMINA FARKLIKÜR( FIRINLAMA ) ŞARTLARININ ETK S(Yüksek Lisans Tezi)Zafer ÖZDEM RGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETDeğişik fiber malzemelerle takviye edilmiş polyester kalsit kompozitinmekanik özelliklerini büyük ölçüde kullanılan elyafın (fiberin) malzemesibelirler. Fiber malzemenin şekli ve hacim oranı da bunda büyük etkendir.% 1 hacim oranında kalıplanarak üretilen düz fiberlerle takviye edilmişaçma deney numuneleri 40° 80° ve 120° sıcaklıklarda sırası ile 4, 8 ve 12C, C Cşer saat fırınlamaya tabii tutulmuştur. Kür edilen numuneler açma deneyine;( boş:fibersiz numune) boş, I , Z ,U ve OO fiberli çekme numuneleri çekmetestine ve açma testine,; boş, düz, Z uç şekilli, U uç şekilli, OO şekilli ve örgüşekilli fiberler ise oda sıcaklığında kür edilerek dört nokta eğme testine tabiitutulmuşlardır. Sonuçta örgü tip fiberlerle takviye edilmiş kompozitmalzemenin eğme dayanımının diğer şekilli fiberlere göre az bir miktar dahayüksek dayanıma sahip oldukları görülmüştür. Düz fiberlerin çekmedayanımının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Fırınlamaya tabii tutulannumunelerde belirgin bir değişiklik gözlemlenmemiştir.Bilim Kodu : 914Anahtar Kelimeler : Değişik uç şekilli fiberler, kür koşulları, kısa fiberSayfa Adedi : 55Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.SelimTürkbaş, Doç.Dr.NurettinArslan,
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE DIFFERENT CURE CONDITIONS ON THESTRENGTH OF POLYESTER-CALCID COMPOSITE REINFORCEDWITH VARIOUS END SHAPED FIBERS(M.Sc. Thesis)Zafer ÖZDEM RGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTThe mechanical properties of the polyester calsid composite reinforced withvarious fibers are determined by the fiber material that is used. The shapeand the fiber volume fraction has also a considerable effect. The studyconsists of the comparison of the matrix strength for composites reinforcedwith straight fibers and various end shaped fibers. Samples simultaneouslyhave been subjected to mechanical tests; tensile, four point bending and DCB( Double Cantilever Beam ) tests. The DCB samples with straight fibers havebeen studied for cure conditions ; 40ºC, 80ºC and 120ºC, for 4, 8 and 12° ° °hours. Tensile test and four-point-bending is applied to samples withoutfibers, straight type fiber, Z type, U type, 00 type and braiding samples.As aresult ; it has been observed that braiding type fibers have enhancement inmechanical properties than the straight fibers in bending strength. I typefibers are beter than the others in tensile tests. It has not been observedmuch enhancement at the samples that is cured .Science Code : 914Key Words : various end shaped fibers, cure conditions, short fiberPage Number : 55Adviser : Yrd.Doç.Dr.SelimTürkbaş, Doç.Dr.NurettinArslan