Bağımlılık yapısı matrisi ile proje yönetimi uygulaması
Project management application with dependency structure matrix
- Tez No: 184804
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ivBAĞIMLILIK YAPISI MATRİSİ İLE PROJE YÖNETİMİ UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Kerem Murat KILIÇGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜEylül 2006ÖZETYanlış malzeme ve tedarikçi seçiminin projeler üzerindeki olumsuzetkileri bilinmesine rağmen, tasarım sorumlularının, tedarik zincirindekihassaslıklara olan ilgisizliğini sürdürdüğü için projeler sürekliproblemlerle karşılaşmaktadır. Üst yönetimin, tasarım geliştirilirken,stratejik kararları ile yanlış tedarikçi seçimlerini engellediği ise çoknadiren görülür.Firma hedefleri arasında yer alan, maliyetlerin ve proje sürelerininazaltılması, ancak tasarım ve satın almanın, aralarındaki ilişkiler gözönüne alınarak entegre edilmesi ile mümkündür. Bu çalışmada, gerçekbir proje için tasarım ve satın almayı bir araya getirecek bir plangeliştirmeyi hedefledim. Şu ana kadar bu konu ile ilgili yapılançalışmaların incelenmesinden sonra, söz konusu projeme yönelikuyumlu bir çözüm buldum.Bilim Kodu : 906.1.119Anahtar Kelimeler : Proje Yönetimi, Bağımlılık Yapısı MatrisiSayfa Adedi : 87Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fevzi KUTAY
Özet (Çeviri)
vPROJECT MANAGEMENT APPLICATION WITH DEPENDENCYSTRUCTURE MATRIX(M.Sc. Thesis)Kerem Murat KILIÇGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTDesign management suffers from the lack of supply chain experienceand sensitivity, despite the fact that poor component and supplierchoices can have substantial negative impact on projectimplementation. Even less frequently does the upper management drivestrategic supplier selection during development of a new design, whichhas the potentially devastating effect of misaligning their projectroadmap with the roadmaps of key component suppliersReduction in costs as well as a decrease in time of the projects, whichare among the main targets of the company, are only possible byintegration of design and procurement taking into consideration thestrong cross-disciplinary iterative relationship between procurementand design. In this study, I aimed to develop an integrated design andprocurement plan for a real project in the light of an iterative approach.I begin with a literature survey about the current studies and finish withan integrated solution for a real project.Science Code : 906.1.119Key Words : Project Management, Design Structure MatrixPage Number : 87Adviser : Prof. Dr. Fevzi KUTAY