Anadolu'nun geleneksel konutlarında ahşap kullanımına ait bir derleme
A compilation concerning timber utilization in traditional houses of Anatolia
  1. Tez No: 184803
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM NUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ivANADOLU'NUN GELENEKSEL KONUTLARINDA AHŞAPKULLANIMINA A T B R DERLEME(Yüksek Lisans Tezi)Neslihan ÖzhanGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETÇok değişkenli kültür birikiminin katkıları sonucu, tarımsal düzene geçişlebirlikte başlayıp gelişen, konut mimarisinin büyük bir bölümünü ahşapoluşturmaktadır. Anadolu'da, yapı malzemeleri içerisinde doğal olarak eldeedilen ahşap yapı üretiminin hemen her tipolojisinde kullanılmıştır. Ahşapmalzemenin geniş bir kullanım alanına sahip olmasıyla birlikte, değişikaçılardan ve değişik seviyelerde çeşitli araştırmacılarca geniş olarak elealınması, araştırma konusunun literatüre dayandırılarak ahşap evler ilesınırlandırılmasına sebep olmuştur. Çalışmada, zengin, geleneksel ve özellikleahşabın kullanıldığı konut mimarimiz, iklim ve topoğrafyanın büyükfarklılıklar gösterdiği ve çok değişik kültürlerin bulunduğu zengin bir toplumyapısına sahip, dolayısı ile de ahşabın farklı biçimlerde ele alındığı Anadolu'daoluşumundan günümüze kadar incelenmiştir. Ahşap evlerin oluşumu veyaygınlaşmasını sağlayan genel özellikleri ile bölge kriterleri içinde tanınmasıönemli bir olgu olarak düşünülmüştür. Çalışma, tek bir bölge, yerleşim veyakullanım alanı üzerinde sınırlandırılmamış, Anadolu bir bütün olarak elealınarak, ana taşıyıcı malzemesi ahşap olan ev kültürünün incelenmesiamaçlanmış ve belirlenen amaca yönelik olarak Anadolu'da, geleneksel ahşapev kavramı, oluşumu ve gelişimi özellikle literatür taraması ile incelenerek,yaygınlaşmasındaki etkenler ve değişimindeki prensipler saptanmayaçalışılmıştır. ncelemede Anadolu, genelde kullanılan coğrafi bölgeler esas kabulvedilerek Kuzey Anadolu, Orta Anadolu, Batı Anadolu, Güney Anadolu veMarmara Bölgeleri olarak ele alınmış ve bu bölgelerin genel özellikleri veyöresel özelliklerin etkisi ile şekillenen ahşap evler incelenmiştir. Tezin sonundaAnadolu'da ahşap ev dağılımına göre bölgeleme haritasına ulaşılmayaçalışılmıştır. Bu çalışmada, ahşap evlerin bölgelere göre gelişen genel özellikleriincelenmiş ve elde edilen bilgiler doğrultusunda bölgeler arasında küçükfarklılıklar dışında, benzerlikler bulunduğu gözlemlenmiştir.Bilim Kodu : 803.1.101Anahtar Kelimeler : Yöresel, geleneksel, konut, ahşapSayfa Adedi : 149Tez Yöneticisi : Prof. Dr. brahim Numan
Özet (Çeviri)
viA COMPILATION CONCERNING TIMBER UTILIZATION INTRADITIONAL HOUSES OF ANATOLIA(M.Sc. Thesis)Neslihan ÖzhanGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTAs a result of the contributions of multivariate culture accumulation, most ofthe housing architecture began by the transition to agricultural system anddeveloped consists of timber. Produced naturally within building supplies,timber has been used in every typology of building production in Anatolia.Based on literature, timber material?s having a wide utilization area and beingdealt with by various researchers at various levels from different ways widelycauses the restriction of research subject by timber houses. Having a wealthystructure of society in which climate and topography display difference andthere are very different cultures, our wealthy, traditional housing architecturein which timber is used especially in process has been examined in Anatolia inwhere timber is dealt with in different forms since its establishment.Establishment of timber houses and its being known within area criterion by itsgeneral characteristics providing its becoming widespread considered as animportant fact. Processing is not restricted on a single area, residence or usagearea, by dealing with Anatolia as a whole, culture of housing whose maintransporting material is timber is aimed to be examined and by examining theconcept, establishment and development of traditional timber house byespecially literature hatching as specific aim- oriented, the factors of itsbecoming widespread and principles of its change have been tried to be fixed.viiAccepting geographical regions used generally as basic, Anatolia has been dealtwith as Regions of North Anatolia, Middle Anatolia, Western Anatolia, SouthAnatolia and Marmara in this analysis and timber houses formed by the effectof general characteristics of these regions and regional characteristics have beenexamined. At the end of the thesis, regioning map according to distribution oftimber house in Anatolia has been attained. In this work, general characteristicsof timber houses changing according to their regions have been examined and ithas been observed that there are similarities between regions except smalldifferences in the direction of the information got.Science Code : 803.1.101Key Words : Vernacular, traditional, house, timberPage Number : 149Adviser : Prof. Dr. brahim Numan