Student and parent appraisal of learning management system in a private school
Bir özel okuldaki öğrenci ve velilerin öğrenme bilgi sistemini değerlendirmesi
  1. Tez No: 184856
  2. Yazar: RECEP SERDAR BALKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
vÖZETBİR ÖZEL OKULDAKİ ÖĞRENCİ VE VELİLERİNÖĞRENME BİLGİ SİSTEMİNİ DEĞERLENDİRMESİBu çalışmanın temel amacı öğrenci ve velilerin öğrenme bilgi sistemini nasıldeğerlendirdiklerini incelemektir. Bu çalışma için basit bir LMS uygulaması sayılabilecekolan ÖBS seçilmiştir. Çalışmanın literatür taraması kısmında internetin eğitimde kullanımı,öğrenme bilgi sistemi, veli katılımı ve gizlilik konuları kapsanmıştır. İstatistik analizlerde,öğrenci ve veli anketlerinde sistemin öğrenci ve veliler tarafından nasıl değerlendirildiği,veliler tarafından ne derece kullanışlı bulunduğu, ÖBS kayıtları, öğrencilerin başarıpuanları, sınıf seviyeleri, cinsiyetleri ve velilerin bilgisayar tecrübeleri kullanılmıştır.Örneklem özel bir ilköğretim okuluna devam etmekte olan 279 öğrenciden ve 172 velidenoluşmaktadır. Bu çalışmanın bütün verileri bir CD'ye kaydedilmiş ve bu CD daha ilerianaliz yapmak isteyen okuyucular için teze iliştirilmiştir. Sonuçlar erişim değişkenlerininkendi aralarında ilişkili olmadığını göstermiştir. Diğer bir taraftan öğrencinin sistemdenmemnuniyetiyle ders başarısı arasında negatif bir ilişki varken velinin sistemi kullanışlıbulmasıyla öğrenci başarısı arasında bir ilişki vardır. Velilerin belirttikleri bilgisayartecrübelerine göre erişim değişkenlerinde bir değişiklik gözlenmemiştir. Sosyal bilgilerbaşarısı hariç başarı değişkeni açısından yüksek ve düşük grup arasında belirgin bir farkgözlenmiştir. Ortalama kullanım süresi hariç erişim değişkeni açısından sınıf seviyeleriarasında belirgin bir fark bulunamamıştır. Öğrenci cinsiyeti ÖBS kullanımında ayırt edicibir faktör değildir. Öğrenci ve velilerin bu tür bilgilendirme sistemlerini kullanmaya hazıroldukları ve eğer iyi tasarlanırsa bu sistemlerin eğitim alanında yeni gelişmeler sağlayacağıanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTSTUDENT AND PARENT APPRAISAL OF LEARNINGMANAGEMENT SYSTEM IN A PRIVATE SCHOOLThe main focus of this study was to investigate how students and parents appreciateLearning Management System. ÖBS which can be called a simple LMS application wasselected for this study. In the literature review section of the study, use of internet ineducation, learning management systems, parent involvement and privacy issues have beencovered. Favoribility and usability of the system as expressed in the student and parentquestionnaires, usability of the system as expressed in the parent questionnaire, ÖBSRecords, achievement grade, grade level and gender of the students, computer experienceof parents, have been used in statistical analysis. The sample consisted of 279 students and172 parents from a private primary school. All the data of this study was saved in a CD andthis CD was attached to the thesis for the readers who want to make further analysis. Theresults showed that there were no intercorrelations between access variables. On the otherhand the findings also indicated that usability of system by parent was significantlycorrelated with general point average while favorability of system by student wasnegatively correlated with general point average. According to the computer experience ofparents as expressed by themselves there were no significant differences in accessvariables. In terms of achievement variables except social science point average, therewere significant differences between the achievement levels of high and low groups. Therewere no significant differences among the grades in terms of access variables exceptaverage time spent in ÖBS. Gender of students was not distinctive for ÖBS usage. It wasconcluded that students and/or parents are ready to use such information systems and ifthese systems are well designed they can provide further improvements in the field ofeducation.