Associations of psychological problems with parental acceptance-rejection, social support, and locus of control: A study conducted with adolescents
Psikolojik problemler ile ebeveyn kabul-reddi, sosyal destek ve denetim odağı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ergenler üzerine yapılmış bir çalışma
- Tez No: 277719
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı demografik değişkenler, ebeveyn kabul-reddi, sosyal destek, denetim odağı ve psikolojik problemler arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Çalışmada yaşları 14 ile18 arasında değişen Ankara'da üç farklı lisede öğrenim gören 375 lise öğrencisi yer almıştır (215 kız ve 160 erkek). Bunun yanı sıra, çalışmaya 134 öğrencinin hem annesi hem babası, 18 öğrencinin annesi ve 5 öğrencinin babası katıldı. Öğrencilere Ebeveyn Kabul-Red/Kontrol Ölçeği: Çocuk Formu, Kişilik Değerlendirme Ölçeği: Çocuk Formu, Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği, Çocuklar için Sosyal Desteği Değerlendirme Ölçeği, Nowicki-Strickland Çocuklar için İç-Dış Denetim Odağı Ölçeği'ni içeren bir anket paketi uygulanmıştır. Ayrıca, Conners' Ana Baba Derecelendirme Ölçeği ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, demografik değişkenlerin etkisi kontrol edildikten sonra aileden algılanan sosyal destek pozitif duygu durumu ile pozitif yönde, dışsal problemlerle ve psikolojik uyumsuzluk ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Demografik değişkenler ile sosyal desteğin etkileri kontrol edildikten sonra içsel denetim odağı pozitif duygu durumu ve ataklık/hiperaktivite ile; dışsal denetim odağı da psikolojik uyumsuzluk ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Demografik değişkenler, sosyal destek ve denetim odağının etkileri kontrol edildikten sonra, anneden algılanan düşmanlık/saldırganlık psikolojik uyum ile; ayrışmamış red negatif duygu durumu, davranım bozukluğu ve karşıt gelme bozukluğu ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Babadan algılanan sıcaklık/şefkat pozitif duygu durumu ve öğrenme problemi ile; kayıtsızlık/ihmal ataklık/hiperaktivite ile; ayrışmamış red ise karşıt gelme bozukluğu ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, çalışmanın sınırlılıklarına, klinik uygulamalara katkısına ve sonraki çalışmalara dair önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the associations between demographic variables, parental acceptance-rejection (PAR), social support (SS), locus of control (LC), and psychological problems with adolescents. The study consisted of 375 high school students (215 females and 160 males) from three different high schools in Ankara whose age range between 14-18. Furthermore, 134 of students? both parents, 18 of students? only mothers, and 5 of students? only fathers participated into the study. A questionnaire packet (Parental Acceptance-Rejection Questionnaire/Control: Child Version, Personality Assessment Questionnaire: Child Version, Positive Affect Negative Affect Schedule, Social Support Appraisals Scale for Children, Nowicki-Strickland Locus of Control Scale for Children) was administered to the students and Conners? Parent Rating Scale was filled by both mothers and fathers. The results revealed that after controlling the effect of demographic variables, SS from family was positively associated with positive affect and negatively with externalizing problems and psychological maladjustment (PM). After controlling the effects of demographic variables and SS, internal LC was positively associated with positive affect and impulsivity/hyperactivity and external LC with PM. Moreover, controlling the effects of demographic variables, SS and LC, maternal hostility/aggression was positively associated with PM; maternal undifferentiated rejection with negative affect, conduct problem and oppositional defiant disorder; paternal warmth/affection with positive affect and learning problem; paternal indifference/neglect with impulsivity/hyperactivity and paternal undifferentiated rejection with oppositional defiant disorder. The findings of the study were discussed in the light of the literature. Additionally, limitations and implications of the study and suggestions for future researches were stated.