Performance analysis of static agent architecture with centralized matchmaking
  1. Tez No: 184868
  2. Yazar: ZAFER ERENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ivÖZETİnternet ve ona benzer büyük boyuttaki ağ yapıları dağıtık veri, dağıtık erişim ve dağıtık kontrolimkanları sağlar. Bu sayede kullanıcılar, büyük miktarlardaki veriyi farklı kaynaklardan alıpbirleştirme ve yapılandırma şansına sahip olurlar. Ancak bu büyük boyutlardaki veriyi belli biramaca göre eleyebilecek destek araçları sınırlı sayıdadır.Bu tezde iki varlığın bir araya getirilmesi savunulmaktadır. Durağan ajanlar ile kullanıcı profiliyaratmak ve bilgi entegrasyon mimarisi ile gerekli bilgiyi kullanıcılara sağlamak hedeflenmiştir.Karakter tabanlı bilgi günlük hayatımızdaki öneminden dolayı tezin ürettiği çözüm içinde yeralmaktadır. Böylece bilgi entegrasyon mimarisi farklı durağan ajanlardan bilgi toplayıp, derleyiptalep eden diğer ajanlara sunacaktır. Bunu yaparken görev ajanı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTLarge- scale network environments such as the internet possess the characteristics of distributeddata, distributed access and distributed control. This gives users a powerful mechanism forbuilding and integrating large amounts of distributed information from diverse resources.However few support tools have been developed for users to sift through this vast amount ofinformation.In this thesis, we advocate the integration of two entities; Static agents to create a user profile,and information integration architecture to provide the desired information. Text-Basedinformation is the main concern due to its high significance in our daily lives. Thus, informationintegration architecture will gather and intelligently combine information from multiple agentsand present the user with combined information using a task agent.