Toz enjeksiyon kalıplamada besleme stoğunun akıcılığına işlem parametrelerinin etkisi
  1. Tez No: 184889
  2. Yazar: FAYSAL OĞULCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
TOZ ENJEKS YON KALIPLAMADA BESLEME STOĞUNUNAKICILIĞINA ŞLEM PARAMETRELER N N ETK S(Yüksek Lisans tezi)Faysal OĞULCUGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜEylül 2006ÖZETBu çalışmada toz enjeksiyon kalıplama işleminde hazırlanan beslemestoklarının kalıp içerisinde ilerleme özellikleri üzerine basınç, metaltoz/bağlayıcı hacım oranı, hazne ve kalıp sıcaklıkları gibi işlemparametreleri arasındaki bağıntılar araştırılmıştır. Besleme stoğununakıcılık karakterlerinin tespiti için spiral kalıp kullanılmıştır. Metal tozuolarak 45 µ m ortalama çapa sahip 316L paslanmaz çelik ve bağlayıcı olaraksuda çözünen polietilen glikol (PEG) ile polimetilmetakriat (PMMA)karışımı kullanılmıştır. Toz hacim miktarı %50, 52 ve 55 olarakkullanılırken uygulanan basınç 10, 20, 30 bar'dır. Uygulanan kalıpsıcaklıkları 40, 60, 80 ° C ve hazne sıcaklığı 150, 160 ve 170ºC'dir.°Deneysel sonuçlar, toz hacim miktarının akıcılık üzerinde en fazla etkisiolurken yüksek basıncın kayda değer etkisinin olmadığını göstermiştir.Hazne sıcaklığı ve kalıp sıcaklığı artışı ile akıcılık artmış fakat 170ºC°hazne sıcaklığında bağlayıcı yanması ve 80ºC kalıp sıcaklığında kalıba°yapışma problemleri gözlenmiştir. Optimum enjekteşartlarınbasıncında 20 bar, metal toz oranında %52, kalıp sıcaklığında 60ºC°ve hazne sıcaklığının ise 160ºC olduğunu göstermiştir.°Bilim Kodu : 710.1.092Anahtar Kelimeler : Toz enjeksiyon kalıplama, besleme stoğu, PEG,PMMA, 316LSayfa adedi : 63Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mehmet ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PROCESS PARAMETERS ON THE FLUIDITY OF FEEDSTOCK IN POWDER INJECTION MOULDING(M.Sc. Thesis)Faysal OĞULCUGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYSeptember 2006ABSTRACTIn this study, relationship between applied pressure, ratio ofpowder/binder, barrel and mould temperatures (i.e process parameters)on the advance of the feedstock in the mould (fluidity) in injectionmoulding process has been investigated. Spiral mould has been used toidentify fluidity characteristics of the feed stock. As metal powders 316 Lstainless steel, having 45 µ m mean diameter, whereas as binders mixtureof water soluble polyetilen glicol (PEG) and polymetilmetacrylat(PMMA) were used. The ratios of powder in feedstock were 50, 52 and55% while the applied pressures were 10, 20 and 30 bar. Applied mouldtemperatures were 40, 60 and 80ºC and barrel temperatures were 150,°160 ve 170ºC°Experimental results showed that the powder ratio in the feed stock hadthe most significant effect while the effect of higher applied pressures wasless pronounced. The fluidity has been increased with increasing bothbarrel and mould temperature, however, burning of the binder as thebarrel temperature increased to 170ºC and sticking of the green part in°the mould occurred as the mould temperature increased to 80° C. The°optimum conditions for injection moulding were observed as 20 barapplied pressure, 52% metal powder ratio, 60ºC mould and 160° C barrel° °temperature for this study.Science Code : 710.1.092Key Words : Powder injection molding, feedstock rheology,process parameters, PEG, PMMA, 316 powderPage number : 63Adviser : Prof. Dr. Mehmet ERDOĞAN