Renormalization group invariants in minimal supersymmetric standard model
Minimal süpersimetrik standart modelde renormalizasyon grup envaryantları
- Tez No: 184892
- Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ ALİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Adı-Soyadı: Sevdiye MUTLUOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: FizikProgramı: Fizik (Yüksek Lisans)Tez Ba lı ı: Minimal Süpersimetrik Standart Modelde RenormalizasyonGrup EnvaryantlarıÖZETBu tez çalı ması minimal süpersimetrik standart modelde (MSSM)renormalizasyon grup envaryantların (RG envaryantları) ayrıntlı bir çalı masıdır.Renormalizasyon grup envaryantları, renormalizasyon grup denklemlerininolu turdu u halka mertebesine kadar enerji skalasına ba ımlılık göstermeyenLagrangian parametreleri yada bu parametrelerin kombinasyonudur.Bu çalı mada, elektrozayıf ve kuvetli etlile imlerin standart modelin yanı sırasüpersimetri ve süpersimetrik alan teorilerine giri bölümünü takiben, süpersimetrikmodelde renormalizasyon grup denklemlerini özellikle minimal süresimetrik standartmodele özellikle holomorfik ve non-holomorfi in yum ak terimleri içeren minimalsüpersimetrik standart modelde, renormalizasyon grup denklemlerininolu turulmasına çalı tık. Son olarakta non-holomorfik süpersimetrik kırılmıterimleri içeren ve içermeyen minimal süpersimetrik standart modelderenormalizasyon grup envaryantlarının olu turulması ve fenomenolojikemplikasyonları üzerinde yo unla tık.
Özet (Çeviri)
Name: Sevdiye MUTLUSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: PhysicsMajor: Physics (Master)Title of Thesis: Renormalization Group Invariants in MinimalSupersymmetric Standard ModelABSTRACTThis thesis work is devoted to a detailed study of the renormalization groupinvariants (RG invariants) in minimal supersymmetric standard model (MSSM). TheRG invariants are those Lagrangian parameters or combinations of the parameters,which exhibit no dependence on the energy scale up to the loop order with which therenormalization group equations (RGEs) are constructed.In this work, following an introductory chapter on standard model ofelectroweak and strong interactions as well as supersymmetry and supersymmetricfield theories, we discuss construction of renormalization group equations insupersymmetric models, in particular, the minimal supersymmetric standard modelwith holomorphic and non-holomorphic soft terms. We finally concentrate onconstruction and phenomenological implications of the RG invariants in the minimalsupersymmetric standard model with and without non-holomorphic supersymmetrybreaking terms.