Electronic and telecommunication engineering concepts in inustrial product design with a case study of cell phone
Endüstri ürünleri tasarımı alanında elektronik ve telekominikasyon mühendisliği konseptlerinin cep telefonu örneği ile irdelenmesi
- Tez No: 184893
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Endüstri ürünleri tasarımı, kendi disipliner bilgisini, ara tırma ve endüstriyelba lamda geli tirebilmek amacı ile, mühendisli in de dahil oldu u pek çok disiplininöngörü ve metotlarından faydalanır. Bu do rultuda, di er disiplinler arasında kendiçalı ma alanı içerisindeki yerini güçlendirebilmek amacı ile, ?tasarımcı yakla ımlı?,bilme, dü ünme ve hareket etme eylemlerine konsantre olmalıdır. Bu çalı mada,mühendislik disiplininin içerisindeki mühendislik öngörülerinin ve sezgisel olmayantasarım metotlarının, endüstri ürünleri tasarımı alanında kullanılan sezgisel tasarımmetotları içerisindeki yerini ortaya koyabilmek amacı ile; endüstri ürünleri tasarımıalanı ve mühendislik disiplini, kesi me noktaları ba lamında ara tırılmı tır. Endüstriürünleri tasarımına olan yakınlı ı sebebiyle mühendislik disiplini tercih edilmi ; budo rultuda, endüstri ürünleri tasarımı alanının bazı mühendislik alanları ile birlikte,tasarım problemlerine ve araçlarına yakla ımlarının kar ıla tırılması gösterilmi tir.Ayrıca, mühendislikte kullanılan tasarım metotları ve bunların tasarım aktivitesisürecindeki avantajları da konunun daha net bir ekilde açıklanabilmesi amacı ilebelirlenmi tir. Bu çalı ma, tasarım sistemleri alanının bir parçasıdır ve sonuçta,tasarım sürecine ve bilgisine yönelik akılcı yakla ımların belirlenmesiniamaçlanmaktadır. Sonuç olarak; elektronik ve telekominikasyon mühendislikdisiplininin ve endüstri ürünleri tasarımı alanının tasarım yakla ımları ve öncelikleri,endüstriyel bir ürün olan cep telefonu örne i üzerinde irdelenmi tir.
Özet (Çeviri)
Industrial product design, as a field of design discipline, borrows concepts andmethods from other disciplines, one of which is engineering, in order to develop itsown knowledge in research and industry contexts. In the means of strengthening itsplace among other disciplines, a concentration on `designerly? ways of knowing,thinking and acting should be provided. Therefore, in this study, the intersectionbetween industrial product design field and engineering discipline is searched forrevealing the engineering concepts and non-intuitive design methods within intuitivedesign methods used in industrial product design. Engineering design field is stated,since its being close to industrial product design, and a comparison is made betweenindustrial product design and some engineering fields through their approach todesign problems and the tools they use. Engineering design methods are stated andtheir advantages in design activity are revealed. This study is a part of design systemsarea, with formal approaches to models of design processes and knowledge. Finally, acase study of cell phones is carried out in order to prove the design approaches andthe priorities of electronic and telecommunication engineering and industrial productdesign on a product.