Akademik ve genel benlik algısı envanterinin psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the pyschometric properties of academic ve general self concept inventory
- Tez No: 336314
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ALPER KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yandı, Alperen. Akademik ve Genel Benlik Algısı Envanteri?nin Psikometrik Özelliklerinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Bolu, 2012. Yapılan çalışmada, Marsh (1987) tarafından geliştirilen, 18 ? 26 yaş aralığındaki bireylerin öz kavramını belirlemeye yönelik olan, Öz Kavram Envanteri ? III?ten seçilen boyutların derlenmesi ile oluşturulan Akademik ve Genel Benlik Algısı Envanteri?nin psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Akademik ve Genel Benlik Algısı Envanteri araştırmacı tarafından Öz Kavram Envanteri ? III?ten seçilen 6 alt boyutta yer alan 62 maddeden oluşmaktadır. Uyarlama çalışmalarında takip edilmesi önerilen adımlar izlenerek, envanter ilk olarak orijinal dilden hedef dile çevrilmiş ve ardından geri çeviri yapılmıştır. Çeviri işlemleri kontrol edilerek dil birliği sağlanmaya çalışılmıştır.Çeviri işleminden sonra, 26 üniversiteden 1945 öğrenciye envanter uygulanmıştır. Uygulamaların bir kısmı araştırmacı tarafından bizzat, bir kısmı ise envanterin internetortamında düzenlenmesiyle yapılmıştır.Uygulama sürecinden sonra, elde edilen veriler üzerinde ilk olarak SPSS 13.0 paket programının içerdiği maksimum benzerlik temelli beklenti maksimizasyonu yöntemi ile kayıp veri analizi yapılmıştır. Kayıp veri analizi işleminden sonra AGBAE ve alt boyutlara ait güvenirlik katsayıları hesaplanmıştır. Bu aşamadan sonra veriler üzerinde açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılarak, maddelerin faktör yükleri incelenmiştir. AFA?dan sonra LISREL 8.7 programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi (DFA) gerçekleştirilmiştir. Faktörlere göre oluşturulan ölçme modeline ait uyum indeksleri kontrol edilmiştir. Yapılan ilk analizlerde uyum indekslerine göre modelin uyumunun düşük olduğu görülmüştür. Analizin ikinci aşamasında, ilk aşamada gerçekleştirilen AFA?ya göre faktör yükleri .40 altında olan 14 madde tek tek veri setinden çıkarılarak AFA tekrarlanmış ve yeni faktör yükleri incelenmiştir. Maddelere ilişkin en iyi faktör yükleri, farklı boyutlarda yer alan 14 maddenin tümünün veri setinden çıkarılması ile elde edilmiştir. Bu işlemden sonra, tekrarlanan DFA sonucunda ise, uyum indekslerinin ilk analize göre daha iyi olduğu görülmüş ve oluşturulan modelin uyumunun yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yandı, Alperen. Investigation of Psychometric Properties of Academic and General Self Inventory. Post Graduate Thesis, Bolu, 2013. In this study, psychometric properties of Academic and General Self Inventory (AGSI) consisting of six sub dimensions of Self-Description Questionnaire ? III (SDQ ? III) developed by Marsh (1987) to determine self-concept of the late adolescents whose ages are between 18 ? 26, was investigated. AGSI includes 62 items from the six sub dimensions. Following the steps of adaptation study, and the SDQ ? III was initially translated into the target language and then retranslated. Reviewing the translation, cohesion has been secured.After the translation process, AGSI was applied to 1945 participants from 26 universities in Turkey. Some of applications have been carried out by the researcher personally and some were conducted by using the inventory on via internet. After the application process, by using the ?expectation maximization? method in SPSS 13 missing data analysis was performed on data set. Having completed the missing data analysis, reliability coefficient of AGSI and sub-dimensions were calculated. Then, the exploratory factor analysis (EFA) was performed and the factor loadings of items were investigated. After the EFA, the confirmatory factor analysis (CFA) was performed on the data set by using LISREL 8.7. The fitting indexes of the model made up in accordance with the factors were checked. According to the first analysis, the fitting of the model was low. In the second stage of the analysis, the 14 items whose factor loadings were under 0,40 according to the EFA conducted in the initial step, were removed from the AGSI one by one and EFA was repeated. The best factor loadings regarding the items were gained by excluding 14 items in different dimensions from the data set. After this process, in the result of the repeated CFA, fit indexes were seen to be better than the first analysis and the generated model fit was identified to be high.