Bağcılıkta damla sulama yönteminin asmanın vegetatif ve generatif gelişmesine etkileri üzerine araştırmalar
Research on the effects of drip irrigation method on vegetative and generative development of vine
  1. Tez No: 77559
  2. Yazar: ERTUĞ ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İLTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET BAĞCILIKTA DAMLA SULAMA YÖNTEMİNİN ASMANIN VEGETATİF VE GENERATİF GELİŞMESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR ULAŞ,Ertuğ Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ertan İLTER Mart, 1998 114 Sayfa Bu çalışma 1993-1994 yıllarında Ege bölgesinde damlama sulama yönteminin uygulandığı çekirdeksiz üzüm bağlarında, ideal sulama aralığı ve sulama dozunun saptanması amacıyla yürütülmüştür. 4 gün, 8 gün ve 12 gün olmak üzere 3 farklı sulama aralığı uygulanmıştır. Sulama dozunun saptanmasında A sınıfi buharlaşma panından faydalanılmış ve panda okunan değer 0.7, 1.0 ve 1.3 katsayıları ile çarpılarak 3 farklı sulama dozu tatbik edilmiştir. Sulama aralığı ve sulama dozu uygulamalannm etkileri, ayrı ayrı ve birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmada incelenen kriterler, verim, salkım sayısı, yüz tane ağırlığı, şeker miktarı, asitlik, pH, budama artığı çubuk ağırlığı ve yaprak su potansiyelidir. Yapılan değerlendirme sonucunda, en iyi verim değerine 8 günlük sulama aralığı ve pan değeri x 1.0 sulama dozunda ulaşıldığı, salkım sayısının uygulamalardan direkt olarak etkilenmediği görülmüştür. Sulama aralığı sıklaştıkça ve sulama dozu arttıkça; yüz tane ağırlığı, asitlik, budama artığı çubuk ağırlığı ve yaprak su potansiyeli artmış, şeker miktarı ve pH da düşme meydana gelmiştir. Suyun kısıtlı verildiği durumlarda ise, asitlikte, vegetatif gelişmede, yüz tane ağırlığında ve yaprak su potansiyelinde bir azalma ile birlikte, şeker miktarında ve pHda artış meydana gelmiştir. Sonuç olarak çalışmanın yapıldığı bölgede ve bu çalışma şartlarında, 8 günlük sulama aralığı ve pan değeri x 1.0 sulama dozu tüm kriterler topluca değerlendirildiğinde, en iyi uygulama olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RESEARCH ON THE EFFECTS OF DRIP IRRIGATION METHOD ON VEGETATIVE AND GENERATIVE DEVELOPMENT OF VINE ULAŞ, Ertuğ Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor : Prof.Dr.Ertan İLTER March, 1997 114 Pages This study was conducted in 1993 and 1994 to termine the ideal irrigation interval and orrigation level of drip irrigated seedless grapevines in Aegean region. Three different irrigation intervals which 4, 8 and 12 days were applied. Irrigation levels which, calculated by multiplying the pan (class A) values and 0.7, 1.0, 1.3 coefficients, were applied. The effects of irrigation intervals and irrigation levels were evaluated together and separated. Fallowing criteria were analyzed; yield, cluster number, 100 berry weight, suger level, acidity, pH, pruning weights and leaf water potential. According to data were analyzed, the best yield was obtained with 8 days of irrigation interval and irrigation level of pan value x 1.0 but, the cluster number was not effected directly from the application. When the irrigation intervals were more frequent and the irrigation amoundts were higher; berry weight, acidity, pruning weights and leaf water potential were increased but, Sugar level and pH were decreased. On the contrary, deficit irrigation was resulted a decrease in vegetative growth, acidity, berry weight and leaf water potential but, increase in sugar level and pH. As a result, 8 days of irrigation interval and pan value x 1.0 of irrigation level are recommended in this region.