Adana bölgesinde yetiştirilmekte olan kıl keçilerinde alt kıl üretim potansiyeli, alt kılların fiziksel özellikleri ve tekstil sektöründe kullanılmaları
Cashmere production potential and physical characteristics of hair goats raised in adana region and its application areas in textile sector
  1. Tez No: 184918
  2. Yazar: ÜLKÜ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİADANA BÖLGESİNDE YETİŞTİRİLEN KIL KEÇİLERİNDE ALT KIL (KAŞMİR)ÜRETİM POTANSİYELİ , ALT KILLARIN FİZİKSEL KARAKTERİSTİKLERİ VETEKSTİL SEKTÖRÜNDEKİ KULLANIM ALANLARIÜlkü BOLATÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜZOOTEKNİ ANABİLİM DALIDanışman : Prof. Dr. Okan GÜNEYYıl : 2006 Sayfa : 41Jüri : Prof.Dr. Okan GÜNEYProf.Dr. Osman TORUNProf.Dr. Osman BİÇERBu çalışmada Adana bölgesinde yetiştirilen kıl keçilerinde alt kıl (kaşmir )üretim potansiyeli, alt kılların fiziksel karakteristikleri ve tekstil sektöründekikullanım alanlarını belirlemek amacıyla üç farklı bölgedeki kıl keçileri ele alınarakkaşmir özellikleri incelenmiştir. Çalışmada kaşmir inceliği, miktarı, deri kalınlığı,alt ve üst kıl rengi, kıvrım sayısı, lif gerçek ve doğal uzunluğu incelenmiş ve buözellikller üzerine cinsiyet, yaş, oğlak sayısı ve canlı ağırlığın etkisi araştırılmıştır.Araştırma materyali hayvanların alt kıllları döküm zamanı olan nisan, mayıs,haziran ve temmuz aylarında özel çelik tarakla taranarak toplanmıştır. İlçelerortalaması 14.3 µ olmakla beraber en düşük incelik ortalaması 13.8 µ ile denizseviyesi en düşük olan Adana Merkez'indeki hayvanlardan elde edilmiştir. Bunudeniz seviyesi Merkez'den daha yüksek olan Karaisalı bölgesi 14.1 µ lif inceliği ileizlemiş en kalın lif ortalaması 15. 0 µ ile deniz seviyesinden yüksekliği 1400 m olanTufanbeyli ilçesinde saptanmıştır.Anahtar kelimeler : Kaşmir, alt kıl, fiziksel karekteristikler
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESİSCASHMERE PRODUCTION POTENTIAL AND PHYSICALCHARACTERISTICS OF HAIR GOATS RAISED IN ADANA REGION ANDITS APPLICATION AREAS IN TEXTILE SECTORÜlkü BOLATDEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCEINSTTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF CUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Okan GUNEYYear : 2006 Page : 41Jury : Prof.Dr. Okan GUNEYProf.Dr. Osman TORUNProf.Dr. Osman BICERThis study is aimed to find out cahmere production potential and physicalcharachteristics of Hair goats raised in three different districts of Adana region andits aplication areas in textile sector. Cashmere production, fineness, skin thickness,coarse and down hair color are analiysed and effect of sex, age, litter size and liveweight were evaluated.Down hair was collected in April, May, June and July by the steel comb. Meandistrict hair fineness was found 14.3µ, mean lowest fineness was found 13.8µ, inUniversity Farm, which is low from the sea level. The lowest fineness 14.1µ wasfound in Karaisalı which is very high from the sea level and the most thick fiber wasfound 15µ in Tufanbeyli district where is 1400 m high from the sea level.Key Words : Cashmere, down hair, physical characteristics.II