Doğu Akdeniz Bölgesinde (Adana, İçel ve Hatay) Bambus (Hym. apidae bombinae) arı türleri üzerine faunistik ve taksonomik çalışmalar
Faunistic and taxonomic studies on bumblebee species (Hym. apidae bambinae) in east mediterranean region
- Tez No: 65400
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
V öz Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yapılan bu çalışma sonucunda; Bombinae altfamilyasına bağlı 8 altcinse ait 9 tür ve 7 alttür saptanmıştır. Bunlar Bombus (Bombus) terrestris lucoformîs Kruger, 1956; Bombus (Melanobombus) incertus Moravits, 1881; Bombus (Melanobombus) erzurumensis (Özbek, 1989); Bombus (Sibiricobombus) vorticosus Gerstaecker, 1872; Bombus (SibiHcobombus) niveatus Kriechbaumer, 1870; Bombus (Kallobombus) soroeensis lectîtatus Kruseman, 1958; Bombus (Megabombus) argillaceus (Scopoli, 1763); Bombus (Subterraneobombus) melanurus Lepeletier, 1836; Bombus (Subterraneobombus) fragrans (Pallas, 1771); Bombus (Rhodobombus) armeniacus Radoszkowski, 1877; Bombus (Thoracobombus) sylvarum daghestanicus Radoszkowski, 1877; Bombus (Thoracobombus) ruderarius simulatilis Radoszkowski, 1888; Bombus (Thoracobombus) zonatus Smith, 1854; Bombus (Thoracobombus) zonatus apicalis Moravitz, 1875; Bombus (Thoracobombus) humilis quasimuscorum Vogt, 1909; Bombus (Thoracobombus) persicus eversmanniellus (Skorikov, 1922) dur. Bu çalışmada; toplam örnek sayısı içerisinde en fazla toplanan türler B. terrestris lucoformîs ve B. armeniacus, en az toplanan türler ise B. erzurumensis ve B. melanurus olmuştur. Bombus tür ve alt türlerinin ziyaret ettikleri konukçu bitki sayısı incelendiğinde B. erzurumensis, B. melanurus ve B. persicus eversmanniellus' un yalnızca bir tür ile en dar, B. armeniacus ve B. terrestris lucoformîs' in ise sırasıyla 15 ve 1 1 bitki ile en fazla konukçu bitki genişliğine sahip olduğu görülmüştür. Bu türlerden, B. terrestris lucoformîs deniz seviyesinden 1560 m ye kadar geniş bir yükseklik sının içerisinde görülürken, diğer türler 1000 m yükseklikten sonra bulunmuştur. Örneklemelerde her türün yakalandığı bitki, toplanma tarihi, bulunduğu yükseklik, habitat ve dağılımı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There found 9 species and 7 subspecies belonging to 8 subgenus of Bombinae in surveys carried out in East Mediterranean Region. These were Bombus incertus, B. erzurumensis, B.vorticosus, B. niveatus, B.argillaceus, B. melanurus, B. fragrans, B. armeniacus, Bombus zonatus Bombus terrestris lucqformis, B. soroeensis lectitatus, B. sylvarum daghestanicus, B. ruderarius simulatilis, B. zonatus apicalis, B. humilis quasimuscorum, ve B. persicus eversmanniellus. Among the species collected B. terrestris lucoformis and B. armeniacus were the most abundant ones. B. erzurumensis and B. melanurus were the least. When the plants visited by bumblebees were compared B. erzurumensis, B. melanurus and B. persicus eversmanniellus had very narrow host range visiting only one species of different taxa. B. armeniacus had the widest host range visiting 15 different plant species followed by B. terrestris lucoformis which had 1 1 species of host plants. The habitat range of B. terrestris lucoformis varied from the sea level up to 1560 m. All other species were found after the altitude of 1000 m.