Kalite yönetim sisteminin iş doyumuna etkisi: Kalite belgesi bulunan ve bulunmayan matbaa işletmelerinde bir uygulama
Effect of the quality management system on the job satisfaction: A case study of printing business
- Tez No: 200952
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalısmada kalite yönetim sistemini uygulayan isletme çalısanları ile kalite yönetim sistemini uygulamayan isletme çalısanlarının is doyum düzeyleri karsılastırılmıstır. s doyum düzeyleri karsılastırılması 4 faktör altında yapılmıstır. Bunlar genel, ücret, iletisim ve meslege verilen degerdir. Çalısma Ankara'da orta ölçekli isletmelerde çalısan matbaa çalısanları ile ve is doyumu ölçümü için kullanılan is doyum ölçegi ile sınırlıdır. Yapılan anket çalısmaları ile ön testler bir matbaa isletmesinde gerçeklestirilmis daha sonra rasyonel olarak seçilen 6 adet orta ölçekli matbaa isletmesinde uygulanmıstır. Seçilen 3 matbaa isletmesi kalite yönetim sistemi belgesine sahiptir. Diger 3 matbaa isletmesinin ise kalite yönetim sistemi belgesi bulunmamaktadır. Elde edilen bilgiler dogrultusunda matbaa isletmesinde çalısanların is doyum düzeyleri tespit edilmis ve çalısmanın sonunda çözüm önerilerinde bulunulmustur. sletmelerin kalite belgesine sahip olmaları çalısanların is doyumlarına olumlu bir katkı yapmamaktadır. Kalite belgesi bulunsun ya da bulunmasın isletme çalısanları ücretler açısından ?olumsuz?, iletisim açısından ?olumluya yakın? ve meslege verdikleri deger açısından ise ?nötr? bir tutuma sahiptirler.
Özet (Çeviri)
In this study the job satisfaction levels of the workers who apply the quality management system and who don?t apply have been compared. The job satisfaction level includes 4 factors. These are general, price, communication and value. This study consists of just the printing workers in the middle scale business and the job satisfaction scale used for the measure of job satisfaction. The tests and the questionnaire were done in a printing studio and then these were applied in the six middle-scale printing business. The three of the printing business have the Certificate of Quality Management System but the others don?t have it. With the information which is taken, the level of job satisfaction of the workers in the printing business and the advice is given for solution at the end of the study. It has proven that the certificate of quality management system does not have any significant impact on job satisfaction. All workers regardless of their employee?s positon in relation to certificate of quality management, approach can be considered as ?negative? in terms of salary, ?slightly positive? in terms of communication and ?neatral? in terms of Professional value.