Matbaalarda kullanılan kimyasalların çalışanların sağlığına etkilerinin araştırılması
Research of printing chemical's effects to the health of employees
- Tez No: 196731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
iiiMATBAALARDA KULLANILAN KİMYASALLARIN ÇALIŞANLARINSAĞLIĞINA ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI(Yüksek Lisans Tezi)Ayhan YİĞİTERGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2006ÖZETBu çalışma ile matbaa sektöründe kullanılan kimyasal maddelerin bu sektördeiş görenlerin sağlığına etkileri ve çözüm yolları ele alınmıştır.Bu çalışmada kimyasalların insan sağlığına etkileri 5 ana başlık altındatoplanmıştır. Bunlar;⢠Göz rahatsızlıkları⢠Solunum rahatsızlıkları⢠Deri hastalıkları⢠Merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları⢠İç organlarda meydana gelen rahatsızlıklarBu çalışma matbaa kimyasalları ve Ankara ili ile sınırlandırılmıştır.Yapılan anket çalışmaları ile önce bir matbaa işletmesinde ön testlergerçekleştirilmiş daha sonra rasyonel olarak seçilen 5 orta ölçekli matbaaişletmesinde anket uygulanmıştır.Elde edilen bilgiler doğrultusunda matbaa kimyalarının insan sağlığına etkileritespit edilmiş ve çalışmanın sonucunda çözüm önerilerinde bulunulmuştur.Bilim Kodu : 708Anahtar Kelimeler : Matbaacılık, çalışan sağlığı, matbaa kimyasallarıSayfa Adedi : 104Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sezai TÜRK
Özet (Çeviri)
ivRESEARCH OF PRINTING CHEMICAL'S EFFECTS TO THE HEALTH OFEMPLOYEES(M.Sc. Thesis)Ayhan YİĞİTERGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2006ABSTRACTIn this study, effects of used chemicals in printing sector on the health ofemployers working in this area and solutions were investigated.This study was prepared in 5 main topics. These are;⢠Eye diseases⢠Respiration diseases⢠Skin diseases⢠Central nervous system diseases⢠Innards diseasesIn this study research was limited with printing chemicals and city of Ankara.With the performed questionnaires, firstly pretests were performed in aprinting house, and then questionnaires were applied at randomly selected 5medium scaled printing houses.As a consequence of evaluation of data obtained, effects of printing chemicals tohuman health were determined and solutions were suggested.Science Code : 708Key words : Printing, employer health, printing chemicalsPage number : 104Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet Sezai TÜRK