Işık algılama ve görüntü oluşturma yöntemlerine göre dijital fotoğraf makinelerinin incelenmesi
The examination of digital cameras in respect of the ligt perceiving and image taking techniques
- Tez No: 185020
- Danışmanlar: PROF.DR. MERT ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETProjemdeki amacım, Günümüzde yoğun olarak kullanılmaya başlayan dijitalfotoğrafçılıkta görüntü oluşumunu sağlayan sensörleri inceleyerek, sensörlerin resimoluşturma kabiliyetlerini sorgulayıp buna göre makine seçimine yönlendirmektir1 ve 2. bölümde Dijital fotoğrafçılığın gelişim süreci, tanımı, tarihi ve Dijital fotoğrafmakinelerinin çalışma prensiplerini inceledim.3. bölümde dijital fotoğraflarda görüntü kalitesine etki eden etmenler Başlığı altındasensör üniteleri ve sensörlere etki eden etmenleri inceledik.4 ve 5. bölümde ise sensörler arasında avantaj ve dezavantajları inceleyip örnekfotoğraf üzerinde tartışma yapıp en son olarak çıkan sonucu yorumladımKasım 2006 Arif Levent Y C OĞLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this project, main purpose is to examine sensors in detail, which provideimage formation in digital photography and with interrogating their abilities to form a picture.In the end, this research will help to choose the right machine and direct the user toappropriate selection.1st and 2nd parts of the project include history of digital photography, itsdescription and improvement. In addition to that, working mechanism of digital cameras isalso analyzed in this section.In the 3rd section, under the title of factors that affect the image quality indigital photographing, sensor parts, and the factors that affect the sensors are analyzed.In the last 2 sections of the project, pros and cons between various sensors areanalyzed; along with debating on sample picture I interpret the result.November 2006 Arif Levent Y C OĞLU