Soya yağı metil esterden elde edilen biodizelin dizel motorlarında alternatif yakıt olarak kullanımı
Usage of biodiesel derived from soy oil methyl esther in diesel engines as an alternative fuel
  1. Tez No: 185022
  2. Yazar: EFKAN GÜÇVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZETSOYA YAĞI METİL ESTERDEN ELDE EDİLENBİODİZELİN DİZEL MOTORLARINDA ALTERNATİFYAKIT OLARAK KULLANIMIDünyamızın enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 70'ini karşılayan fosil kökenliyakıtların (petrol, doğalgaz ve kömür) stoklarının önümüzdeki 40-50 yıl içerisindetükeneceği tahmin edilmektedir. Kaynakların yenilenebilir ve çok çeşitli oluşu sınırlıpetrol rezervleri karşısında alternatif yakıt olarak bitkisel yağların kullanılmalarını dahada cazip hale getirmiştir. Ülkemizin motorin tüketimi göz önüne alındığında boş durantarım topraklarımızın bu amaçla kullanılmasından yaratılacak ekonomik girdininboyutları çok yüksek meblağlarda olacaktır.Bu deneysel çalışmada da dizel yakıtının içersine, %2, %5 ve %10oranlarında soya yağından yapılmış biyomotorin içerecek şekilde karışımlar hazırlanarakhem dizel yakıtı ile hem de hazırlanan dizel-biyomotorin karışımları ile bir dizelmotorunda test edilmiştir. Daha önce tek silindirli veya dört silindirli fakat düşük silindirhacmine sahip dizel motorları kullanılarak biodizelin dizel motorlarında alternatif yakıtolarak kullanımı ile ilgili performans ve egzoz emisyon değerlerinin incelendiğiçalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ise 6 silindir sayısına sahip 7,3 litre motorhacminde bir dizel motorunda biodizelin tam yük-değişik devir ve sabit yük-değişikdevirlerde tork ve güç değerleri, egzoz emisyon değerleri ve yakıt tüketim değerleriincelenerek dizel motorları için alternatif yakıt olabilirliliği araştırılmıştır.Yapılan testler sonucunda, dizel yakıtı ve dizel-biyomotorin karışımları ileçalıştırılan yüksek silindir hacmine sahip dizel motorunda ölçtüğümüz güç, tork veegzoz emisyon değerleri birbirlerine yakın seviyelerde olması nedeniyle soya yağındanyapılmış biyomotorinin alternatif bir yakıt olabilirliği belirlenmiştir.Temmuz 2006 Efkan GÜÇVARDARI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUSAGE OF BIODIESEL DERIVED FROM SOY OILMETHYL ESTHER IN DIESEL ENGINES AS ANALTERNATIVE FUELIt is assumed that fossil-based fuel stocks, which cover %70 of World?s energydemand, will be totally exhausted in 40-50 years period. Large number of alternativesand renewal resources of vegetable oils make them a strong option to fossil-based fuels.Possible usage of Turkey?s inactive agricultural lands for this purpose will create greatamount of economic income. Besides, researches on vegetable oil for this purpose willincrease production capacity and helps economic activation for inactive agriculturallands.In this experimental work, diesel fuel and mixtures of biodiesel extracted from soyoil with mixture ratios of 2%, 5% and 10% with diesel fuel are tested on a diesel engine.Engines used in such experiments (experiments for the analysis of the usage ofbiodiesel in diesel engines as an alternative fuel with regard to performance and exhaustemission concerns) were limited to single cylinder or 4-cylinder engines with lowcylinder volumes up to now. Experiment conditions in this research are as follows:• The engine runs under full load• Engine speed is variable• Engine is a 6 cylinder diesel type with 7.3 litre cylinder volumeThe purpose of the experiment is to analyze exhaust emissions and fuelconsumption and make use of this data for examining the possibility of biodiesel as analternative fuel in diesel engines.Results of these tests showed that power, tork, exhaust emulsion and fuel usagevalues of biodiesel fuel with soybean oil are close to normal diesel fuel values.Therefore, biodiesel with soybean oil can be an alternative fuel for diesel motors.July 2006 Efkan GÜÇVARDARII