Güneş enerjisi yardımıyla gerçekleştirilen ısıtma sistemlerinin Kocaeli bölgesi için uygulanabilirliğinin teorik araştırılması
Heating systems to be realize by solar energy for kocaeli̇ region of applicable teorical research
  1. Tez No: 67049
  2. Yazar: MURADİYE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİ SÜLEYMAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİ YARDIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLEN ISITMA SİSTEMLERİNİN KOCAELİ BÖLGESİ İÇİN UYGULANABİLİRLİĞİNİN TEORİK ARAŞTIRILMASI Muradiye BAYRAKTAR Anahtar Kelimeler : Güneş Enerjisi, Pasif Sistemler, Aktif Sistemler Özet : Bilindiği üzere güneş enerjisinin dünyadaki uygulamaları doğrudan veya dolaylı elektrik üretimi ve termal uygulamalar olmak üzere iki kola ayrılabilir. Termal uygulamalar, güneş enerjisinden ısı elde etmek amacıyla kullanılan çeşitli teknolojilerdir. Bu uygulamalar arasında, binalarda güneş enerjisinin maksimum kullanılmasını sağlayacak şekilde tasarımlanmasını içeren pasif mimari ile günümüzde sıcak su temininde yaygın olarak kullanılmakta olan düzlemsel güneş kollektörleri ve daha yüksek sıcaklıklara (150-300°C) ulaşmayı sağlayan parabolik odaklayıcı kollektörler bulunmaktadır. özellikle gelişmiş ülkelerce, güneş enerjisi teknolojileri konusunda sürdürülen araştırma-geliştirme ve uygulama çalışmaları paralelinde, Ülkemizde de bu konularda çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile bazı Üniversitelerde çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmanın son bölümünde Kocaeli Bölgesi için güneş enerjisinden faydalanma oranı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muradiye BAYRAKTAR Keywords : Solar Energy, Passive System, Active System Abstract : As in known, the applications of the solar energy in the world can be divided into two groups; director indirect electricity generation and the thermal applications. Thermal applications are the various technologies used for obtaining heat from solar energy among these applications, there are passive architecture which consists of constructing the buildings in such a way as to get the maximum use of solar energy, flat plate solar collectors which are today widely used in supplying hot water and the parabolic co centrator collectors which can provide higher temperatures (150-300°C) In our country, various state organizations and some Universities have been carrying out studies in the field, in parallel with the research development and application studies which are especially carried out in the developed countries. Of this study at the last chapter, researched ratio to benefit from solar energy for region Kocaeli.