TQ sms2 model eğitim setinin bilgisayar kontrollü ve daha fonksiyonel hale getirilmesi
The TQ sms2 trainin kit is reconfigured in order to increase its functionally
- Tez No: 185030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik-Haberleşme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi ElektronikBilgisayar Eğitimi Bölümü Sayısal Kontrol Laboratuarı'nda FH2 MkIV eğitim setiyeniden yapılandırılarak daha fonksiyonel hale getirilmiştir.DC, AC ve adım motorların bilgisayarla sürülmesi için sürücü devreleritasarlanmıştır. Sürücü devrelerle motorları bilgisayar üzerinden sürebilmek için, birarayüz programı tasarlanmıştır.Bu çalışma ile eğitim setinin sürücü ünitelerine dokunulmadan, yeni sürücüüniteler eğitim setine entegre edilmiştir. Eklenen sürücülerle tahrik elemanları, hemmanuel ve hem de bilgisayar kontrollü çalıştırılabilir duruma getirilmiştir.Bu çalışmada, birinci bölümde çalışmanın amacı ve eğitime katkısı dahaönceki çalışmalara atıfta bulunarak belirtilmiştir. kinci kısımda, eğitim setininmevcut durumu ortaya konarak yeni ilave edilen ünitelerle eğitim seti tanıtılmıştır.Üçüncü kısımda, eğitim setinde kullanılan motorlar ve sürücüler hakkında temelbilgiler verilmiştir. Dördüncü kısımda, eğitim setine eklenen donanım ve yazılımlailgili yapılan çalışmalar aktarılmıştır. Beşinci kısımda, çalışmalarla ilgilideğerlendirmeler yapılarak ulaşılan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this case study, FH2 MkIV training set used in Marmara UniversityVocational Training Faculty Electronics and Computer Education Department. Thetraining kit is reconfigured in order to increase its functionality.Driver circuits are designed for DC, AC, and step motors to be driven by thecomputer. In addition, a user interface program is designed to drive motors by PCthrough the driver circuits.In addition to the present units, new driver units are integrated to the trainingset. The drivers added to the set are developed as both manual and computer-controlled.In the first part of this thesis, the purpose of study and the supplements totraining are asserted by ascribing to former studies. In the second part, training kit isintroduced by stating present features and new additions. In the third part, thefundamentals are given of motors and drivers used in training set. In the fourth part,hardware and software components added to training set are explained. In the fifthpart, the obtained results are discussed.