Salvia frigida Boiss. in kimyasal yapısının aydınlatılması
Chemical identification of the salvia frigida Boiss.
  1. Tez No: 185031
  2. Yazar: MEHMET DİŞBUDAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT SALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalı mada, Salvia Frigida Boiss. bitkisini kimyasal bile enlerinin izole edilmesi vespektroskopik yöntemlerle yapı tayinlerinin yapılması açıklanmı tır. Salvia Frigida Boiss.bitkisi Haziran 2006'da Keltepe-Türkiye'den toplanmı tır. Gölgede kurutulmu SalviaFrigida Boiss. bitkisi (500 g) oda sıcaklı ında aseton ile ekstre edilmi tir. Vakumdayo unla tırılmasından ye il viskoz ekstre (14.6 g) elde edilmi tir. Elde edilen ekstre, kolonkromatografisi (CC) ile fraksiyonlarına ayrılmı tır. Ekstre silikajel sütunda artan oranlardapetrol eteri, kloroform, etil asetat, metanol ilave edilerek fraksiyonlandırılmı tır. Gerekligörüldü ünde ili kili fraksiyonlar daha küçük kolon ile fraksiyonlandırılmı tır. Benzerfraksiyonlardan saf maddelerin izole edilmesinde preparatif ince tabaka kromatografisi (TLC)kullanılmı tır.Salvia Frigida Boiss. ekstresinden, α-amirin ve β-sitosterolün yanı sıra iki olean tipive iki sikloartan tipi triterpenoid elde edilmi tir. zole edilen maddelerin yapılarınıntayinlerinde IR, 1H NMR, 13C NMR ve MS spektroskopik teknikleri kullanılmı tır. Bilinenmaddelerin te hisi, literatürdeki spektroskopik de erler ile uygunlu u ve ince tabakakromatografisinde referans madde ile kıyaslanması eklinde gerçekle tirilmi tir.Temmuz, 2006 Mehmet D BUDAK
Özet (Çeviri)
In our study, we report here the isolation and structure elucidation of chemicalcompounds of Salvia Frigida Boiss. through spectral analyses.Plant samples were collected in June 2005 at Keltepe-Turkiye. A voucher specimenhas been deposited in the Department of Biology at Marmara University. Air-dried samples ofSalvia Frigida Boiss. (500.0 g) were extracted with acetone at room temperature. The acetoneextract was concentrated in vacuo to give green viscous residue (14.6 g). The crude extractwas subjected to column chromatography CC . The columnn was eluted with on petrolumether, a gradient of petrolume ether-chloroform, up to chloroform, followed by chloroform-ethylacetate, up to ethylacetate and finally with methanol. The relevant fractions werefurther chromatographed on small columns when necessary. The similar fractions werepurified by preperative TLC.The extracts of Salvia Frigida Boiss. yielded two oleanane type and two cycloartanetype triterpenoids together with the compounds α-amyrin and β-sitosterol. The structure ofthe isolated compounds were characterized by IR, 1H NMR, 13C NMR and MS spectroscopy.The structure of the known compounds were also established by comparing their spectraldata to those of authentic samples as well as by TLC comparision.July, 2006 Mehmet D BUDAK