ISO 14001 çevre yönetim sisteminin yasal mevzuat ile uyumu
Accordance of ISO 14001 environmental management system with legal provisions
  1. Tez No: 185037
  2. Yazar: ÇİĞDEM DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEŞET KADIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETISO 14001 ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİNİN YASALMEVZUAT İLE UYUMUBu tez çalışmasında ise, Türkiye' de geçerli olan kanun, tüzük, yönetmelik ve bunlarlailgili yasal yetki ve sorumluluklar ele alınarak, bu yetki ve sorumlulukların ISO 14001 ÇevreYönetim Sistemleriyle ne kadar uyumlu oldukları gösterilmiştir.Çevre Yönetim Sistemlerinin bir özeti yapılmış, daha sonra bu yönetim sistemleriningerektirdiği sorumlu kişiler, eğitim, emisyonun azaltılması, risk analizi ve ruhsatlandırmaylailgili zorunlulukların aslında yasaların da zorunlu tuttuğu işler, işlemler olduğu gösterilmiştir.Bilindiği gibi çevre sağlığı, halk sağlığı, iş güvenliği ve çalışan sağlığı kavramlarıbirbirlerinden farklı olmakla birlikte aynı zamanda birbirleri ile çok ilişkili kavramlardır.Çevre Yönetim Sistemiyle ilgili yasalar incelenirken uyulması gerekli yasal düzenleyicilerinyalnız çevre ile ilgili olanlar değil, halk sağlığı, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili olanları dakapsadığı gösterilmiştir, çünkü bu tür yasa, tüzük ve yönetmeliklerde de çevreyle ilgili atıflarbulunmaktadır.Bu şekilde Türkiye `de yaygın olarak söylenen Çevre Yönetim Sistemlerinin?yasalardan bağımsız olduğu? ve ?çevre yönetim sistemleri açısından firmaların yalnız kenditaahhütleriyle bağlı olduğu? konusundaki gizli ve üstü kapalı söylemin geçersizliği ve ÇevreYönetim Sistemlerinin ruhuna uymadığı gösterilmeye çalışılmıştır. Birçok şirket kanunizorunlulukları yerine getirme sebebiyle çevre ile ilgili veya çevresel boyutları olan faaliyetleriile ilgili prosedürler oluşturarak bu faaliyetleri kontrol altına alan Çevre Yönetim Sistemleriniuygulamaya çalışmıştır. Uygulanmaya çalışılan bu sistemler bazı özel çevresel değerlendirmetekniklerini kapsamaktadır. Örnek vermek gerekirse, Risk ve Sonuç Analizi; hem kanuni birzorunlulukken hem de Çevre Yönetim Sisteminin uygulama ve işlem esaslarındandır.Kuruluşların faaliyetlerinin yürürlükteki çevre mevzuatına uygunluğu yasal bir zorunlulukolup, kuruluşlarda bu yasal zorunluluğa uymak adına faaliyetleri ile mevzuatlar arasında kiuygunluğu belirli aralıklarla gözden geçirmek için belgeye bağlı usuller koymalı ve bunlarınidamesini sağlamalıdır.Ekim 2006 Çiğdem DURMAZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTACCORDANCE OF ISO 14001 ENVIRONMENTAL MANAGEMENTSYSTEM WITH LEGAL PROVISIONSIn this thesis; by giving emphesis to responsibities and legal authorisations which arerelated with regulations and rules, that are being applied in Turkey; it is managed to be shownas, how these authorisations and responsibities are being cordinated with ISO 14001Environment Management Systems.Firstly; the summary of Environment Management System has been done, than it?sbeen shown that the obligations about responsibles that were required by the managementsystem, the education decrasement of emission,the risk analysee and licenses are; infact theworks and procedures are obligatories by the laws.As it`s known; although the environment health,public health, work-safety andworkers? health concepts are really all different from each other, besides; they are relatedconcepts close to each other. While the laws are being examinated about The EnvironmentManagement System, it`s been shown as; not only the regulations that must be obeyed aboutthe environment; it also includes the regulations about the work safety, work health,and thepublic health. Because there are also some references to the environment ,with these kinds oflaws and regulations.By this way, it was managed to be implied, and some of the secret announcements thatwere generally been told in Turkey, as ?The firms are bounded with just by their owncontracts about the environment management systems and they are independent from laws?.These are all invalid and do not suit to the soul of The Environment Management Systems. Asa result of some legal exigencies, most of companies bring in some EnvironmentalManagement Systems requires ecological and/or some procedures includes ecologicaloperations to constitute to control these activities. These systems include some specialenvironmental evalution techniques. As an example; Risk and Conclusion Analyses is notonly a statutory obligation but also an element of Environmental Management System in useof both operation and processing. Compability of line of activities of these companies arestatutory obligation and -result of these obligation- companies must proceed somerequirements to control the appropriateness between their activies and legal provisions.October 2006 Çiğdem DURMAZ