Problem management system
Problem yönetim sistemi
  1. Tez No: 185055
  2. Yazar: ERDEM KARAMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETPROBLEM YÖNET M S STEMATM'ler bankaların müşterilerinin haftanın 7 günü 24 saat boyunca birçokbankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmesinde çok önemli bir yer tutar. Bankacılıksistemi ile entegre olarak çalışan ATM makinalarının sağlıklı çalışıp çalışmadığınıkontrol etmek ve problem anında zamanında ve doğru müdahaleyi yapmak çokönemlidir. Problemin farkedilmesi ve müdahele yapması gereken kişininbilgilendirilmesi işleminin manuel olarak yapılması, ilgili problem loglarınıntutulmasında sıkıntılara yol açar. Daha sonra oluşan problemlerin ve bu problemlerinçözüm süreçlerinin raporlanması konusunda sıkıntılar yaşanır. Problem YönetimSistemi, ATM'lerde oluşan problemlerin otomatik olarak farkedilip, otomatik olarakproblemi düzeltmekle sorumlu olan kişilere bildirim yapılmasını sağlar. Tüm buproblem ve bildirim bilgileri ile birlikte ATM'ye yapılan problemi çözme amaçlımüdahale bilgilerini veritabanında saklar. Bu bilgiler eşliğinde çeşitli esneklikteraporlar alma imkanı sağlar. Bu raporlara örnek olarak, ATM lerin çalışır durumdaolma yüzdeleri, hangi tip problemin ne sıklıkta meydana geldiği ve problemlerincözülme süreleri gibi kritik bilgiler sunan raporlar sıralanabilir.Sistemin tasarlanmasında Object Oriented yaklaşım kullanılmıştır. UnifiedProcess metodolojisi ile geliştirilmiş olan sistemin diyagramlarının çizilmesindeUnified Modeling Language kullanılmıştır. Sistemin işleyişini tüm açıklığı ile ortayakoyan Use Case Modelleri, Class Diyagramları, Sequence Diyagramları veCalloboration Diyagramları çizilmiştir.July, 2006 ErdemKARAMAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPROBLEM MANAGEMET SYSTEMATMs have great importance on taking banking service during 7 days and 24hours of the customers of the bank. Intervention correctly and at needed time to theATMs which work by integration with the banking system and controlling whetherthey work properly or not is a very important job. Recognition of the problem andinforming the person will intervene, manually creates problem on logging theproblem logs. Moreover it creates problems on reporting latter problems and solvingprocess of these ones. Problem Management System provides recognition of theseproblems and notification of the responsible person services automatically.Furthermore it logs on the information of intervention which was done to ATM tosolve the problem, together with the entire problem and problem notificationinformation to the database. It provides taking flexible reports which is arranged bythe information logged on. Examples of these reports are the ones about percentageof time when the ATMs are active, occurrence frequency of each problem andsolving duration of the problems.In the design of the system the object oriented approach was used. Since thesystem was developed by Unified Process Methodology, Unified ModelingLanguage was used on drawing the diagrams of the system. Use Case Models, ClassDiagrams, Sequence Diagrams and Collaboration Diagrams which manifest theworking principles of the system properly were also drawn.July, 2006 ErdemKARAMAN