One cycle simulation of four stroke spark ignition engine by using conservation laws
Korunum kanunları kullanarak dört zamanlı içten yanmalı motorların bir tam çevrimin simulasyonunun yapılması
- Tez No: 185054
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETKORUNUM KANUNLARI KULLANARAK DÖRT ZAMANLIİÇTEN YANMALI MOTORLARIN BİR TAM ÇEVRİMİNSİMULASYONUNUN YAPILMASIBu tez, içten yanmalı buji ateşlemeli motorların bir çevrimini termodinamikkuralları kullanılarak bilgisayar ortamında gösterilmesidir. İçten yanmalımotorların dizaynı oldukça teorik kalmıştır. Bu dizaynların gelişmesi mevcutmetod ve bilgilerin birbirleriyle ilişkisinin kurulması ya da daha öncedendeneylerle elde edilmiş olan sayısal değerleri kullanarak yeni modelleringeliştirilmesine dayanır. Bu tezde termodinamik yasaların içten yanmalımotorlarda kullanılması vurgulanacaktır ve yazılan bilgisayar programındatermodinamikteki eşitlikler mümkün olduğunca basit tutulacaktır.Yukarıda bahsedilen tüm faktörlerin motor üzerindeki etkileri gösterenprogram parçacıkları (subroutine) hepsi birbirine bağlanacak ve beraberçalışması sağlanacaktır. Böylece motorun değişik çalışma koşullarındakidavranışları hem sayısal hem de grafiksel olarak görülecektir. Bu bize birmotorun optimum koşullarda çalışmasını bulmamıza yardımcı olacaktır.Ayrıca bu birleştirilmiş program parçacıklarıyla değişik faktörlerin motorunasıl ve hangi şiddette etkilediği görülebilecektir.Yapılacak bilgisayar programı ile deneysel ortamlarda daha önce bulunandeğerlere çok yakın sonuçlar çıkacaktır. Bu bize motorun çalışmasını etkileyendeğişik faktorlerin motoru nasıl ve hangi şiddette etkilediğini deneylere gerekkalmadan birçok değer için sonuçlar bulmamıza yardım edecektir.Önce konu ile ilgili yapılan çalışmalar sunulacak ve termodinamiktekieşitlikler yardımı ile motoru etkileyen faktörlerin matematiksel eşitlikleribulunacaktır. Sonra bunlar bir bilgisayar programı yardımı ile moturu etkilemeşiddetleri incelenecektir.Haziran, 2006 Ahmet M. ÖZYILMAZI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTONE CYCLE SIMULATION OF FOUR STROKE SPARKIGNITION ENGINE BY USING CONSERVATION LAWSThe thesis is about one cycle simulation of spark ignition internal combustionengine with using the thermodynamics laws. The design of internal combustionengine remains a highly empirical science. The development of such designrequires the knowledge of methods and analysis that can be used to correlate orcatalog the results of experiments and to design new ones. In this thesis,thermodynamics analysis of internal combustion engine will be emphasizedand equation of state are kept simple by assuming constant specific heats.All different engine situations and properties mentioned above that will bemade at different subroutines will be at various operation conditions all ofwhich will be analysed and shown as graphics. This would lead us to operatethe engine in optimum. Moreover, with this linked subroutines, it can be seenhow different variables effect the engine with various degrees.The values to be determined with computer program and existing results arevery close which leads us to understand which factors effect engines variablesat which level without need of experimental results.After presenting the previous studies on the subject, the mathematical equationof the factor which effect engines will be listed by using thermodynamics laws.Then, all these equations will be calculated in order to see the level of effect onthe engine.June, 2006 Ahmet M. ÖZYILMAZI