Lojistik yönetim sistemlerinde stokastik talepli araç rotalama problemi
Vehicle routing problem with stochastic demands in logistics management systems
- Tez No: 233714
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada müşteri taleplerinin normal dağıldığı, Stokastik Talepli Araç Rotalama Problemi (STARP) ele alınmıştır. Verilen bir başlangıç turunun beklenen uzunluğunu hesaplayan yeni bir fonksiyon önerilmiştir. Önerilen fonksiyonun doğruluğunu test etmek amacıyla, rassal olarak üretilen test problemleri üzerinde Monte-Carlo simulasyonu, kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan servis politikası tam teslimatlı servis politikası olarak adlandırılır ve müşteri taleplerinin bir kerede tam olarak karşılanmasını gerektirir. Önerilen fonksiyonun sezgisel metotlarda kullanılabilirliğini ve hızlandırılmasını sağlamak amacıyla fonksiyon yeniden tasarlanmış ve alternatif bir beklenen tur hesaplama fonksiyonu geliştirilmiştir. Ayrıca çalışmada STARP için koruyucu stok politikasının denenmesine karar verilmiş, ve bunun için üç sezgisel prosedür geliştirilmiştir. Son olarak STARP'da özel bir durum tanımlanmıştır. Özel durumda stokastik taleplerin her birinin aynı ortalama ve standart sapmaya sahip olduğu ve normal dağıldığı varsayılmıştır. Özel durumun matematiksel modeli oluşturulmuş ve büyük boyutlu test problemlerinin çözümü için sezgisel bir algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the Vehicle Routing Problem with Stochastic Demands (VRPSD) is considered where customer demands are normally distributed. A new function is proposed for computing the expected length of a given ?a priori? tour. Monte Carlo simulation is used to demonstrate the accuracy of the function on randomly generated test problems. Service policy used in the study is called as full delivery service policy and it requires that the customer demands are totally satisfied at one time. The function is re-designed for utility of the proposed function in heuristic methods and for accelerating the computation time and an alternative expected tour computation function is developed. On the other hand, in the study it is decided to try the preventive restocking policy for VRPSD and for this purpose three heuristic procedures are developed. Finally a special case is defined for VRPSD. In the special case, the demands of each customer are assumed to be normally distributed, and the mean and standard deviation of the stochastic demands are assumed to be same for each customer. We design a mathematical model for special case and propose a heuristic algorithm to solve large scale test problems.