Sütçüler (Isparta) yöresinde kızılçamın (Pinus brutia ten.) boy gelişimi ile bazı yetişme ortamı özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between hight growth of brutian pine(Pinus brutia ten.)and some site characteristics on Sütçüler(Isparta)region
- Tez No: 185121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAD ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZETSÜTÇÜLER (ISPARTA) YÖRES NDEKIZILÇAMIN (Pinus brutia Ten.) BOY GEL Ş M LE BAZI YET ŞMEORTAMI ÖZELL KLER ARASINDAK L ŞK LEREmre KUZUGÜDENLBu çalışma, Isparta ili, Sütçüler Yöresi'nde Kızılçamın boy gelişimi ile bazı yetişmeortamı özellikleri arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla yürütülmüştür.Materyal olarak toplam 32 örnek alan alınmıştır. Örnek alanlarda meşcere üst boyu,toprak ve yeryüzü şekli özellikleri ölçülmüştür. statistiksel yöntem olarak, basitkorelasyon, basit regresyon, faktör analizi ve ayırım analizi kullanılmıştır.Basit korelasyon, regresyon ve faktör analizleri ile ayırım analizine sokulacakbağımsız değişkenler kararlaştırılmıştır. Bunlar, yükselti, yamaç konumu, eğim,toprak derinliği, Ah horizonu toz içeriği ve ölü örtü kalınlığıdır. Ayırım analizi, üç vebeş bonitet sınıfına göre yapılmıştır. Beş bonitet sınıfına göre karşılaştırıldığında üçbonitet sınıfına göre yapılan ayırım analizleri daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRELATIONSHIPS BETWEEN HEIGHT GROWTH OF BRUTIAN PINE(Pinus brutia Ten.) AND SOME SITE CHARACTERISTICS ON SÜTÇÜLER(ISPARTA) REGIONEmre KUZUGÜDENLThis study has been carried out in order to determine the important site factors,Which effect the development of Red pine in Sütçüler Region, Isparta.The data collected from 32 sample plots. Simple correlation, regression, factoranalysis and discriminant analysis was applied as statistical methots.It was determinate independent variables to evaluate in discriminant analysis byusing simple correlation, regression and factor analysis. These were altitude, slopeposition, incline, soil depth, dust amount belong to Ah horizon and liter thickness.Discriminant analysis was applied by using the independent variables according totree bonitet class and five bonitet class respectively. In comperison with applingdiscriminant analysis according to five bonitet class, appling discriminant analysisaccording to tree bonitet class has been showed better output..KEY WORDS: Red pine, Productivity, Factor analysis, Discriminant analysisiii