Okul kültürünün oluşturulmasında öğretmenlerin rolü
Teachers role in establishing the school culture
- Tez No: 185170
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu araştırma çalışmasında; devlet okulu ve özel okullarda çalışan öğretmenlerin okulkültürünün oluşturulmasındaki rolleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada sahaaraştırması tekniği kullanılmıştır.Bilgi toplama aracı olarak anket hazırlanmış ve kullanılmıştır. Hazırlanan anketlerstanbul ilindeki Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş ve Büyükçekmece ilçelerindetesadüfû örneklem yöntemiyle seçilen devlet okulu ve özel okullarda çalışan öğretmenlereuygulanmıştır.Bu çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; giriş bölümüdür. Bu bölümdeokul kültürü ile ilgili bulunduğumuz durum değerlendirilmiş ve neden bu araştırmanınyapıldığı açıklanmıştır. kinci bölüm ise ilgili kaynaklar bölümüdür. Bu bölümde okul kültürüile ilgili bugüne kadar hazırlanmış yerli ve yabancı araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncübölüm metodoloji bölümüdür. Bu bölümde araştırmanın yöntemi, evreni ve örneklemi ileilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölüm bulgular ve yorumlar bölümüdür. Bu bölümdearaştırmanın sonucunda toplanan anketlerin SPSS programında işleme konulduktan sonraortaya çıkan değerlere ait oluşturulan tabloların istatistikû değerlendirmeleri ve yorumlarıverilmiştir. Beşinci bölüm sonuçlar bölümüdür. Bu bölümde bulgular ve yorumlar bölümündeelde edilen değerlendirmelere ve araştırmanın alt problemlerine göre sonuçlar verilmiştir.Altıncı bölüm tartışmalar bölümüdür. Bu bölümde, araştırmadan çıkan sonuçlaryorumlanmıştır. Yedinci bölüm ise öneriler bölümüdür. Bu bölümde araştırma ve araştırmasonucunda bulunan eksikliklerin düzeltilebilmesi için yapılabilinecekler hakkında önerilerdebulunulmuştur.Araştırmanın sonucuna göre okul kültürünün oluşturulmasında öğretmenlerin rolününolduğudur.
Özet (Çeviri)
In this research, influence of the teachers on the school culture who work in regularhigh schools and private high schools have been determined and field research technique hasbeen used.Questionnaires have been prepared in order to collect information. The questionnaireshave been applied to teachers working in regular high schools and private high schools inÜmraniye, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş and Büyükçekmece districts of Istanbul by randomsampling method.This research constitutes of seven parts. The first part is introduction in which ananalysis of the school culture and the reasons of the research have been explained. The secondpart is the reference part in which local and foreign researches done about the school cultureup to today are explained. The third part is the method part. The research method, universeand sampling have been detailed in this section. The fourth section is Findings andInterpretations. The results of questionnaires are processed in SPSS program and statisticalcharts are explained and interpreted. The part five is the results part. Results are givenaccording to the sub-problems of research and evaluations. Part six is the discussion part. Theevaluations and interpretations are made according to the results of the research. Part seven isthe suggestion part . Suggestions are made in order to correct mistakes and fill the gaps.The important result of the research is that teachers have influence on the schoolculture.