İzmit Körfezi balıkları ve morfolojik özellikleri üzerine araştırmalar
Researches about fishes living in the İzmit Bay and their morphological qualifications
  1. Tez No: 185182
  2. Yazar: UĞUR YAKA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RİKÂP YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İzmit Körfezi'nde yaşayan balıkların tespit edilmesi amacı ile Aralık 2004 -Kasım 2005 yılları arasında gırgır, uzatma ve dip ağları ile 10 istasyondan örneklemeyapılmıştır. Çalışma sonucunda 2 familyaya ait 3 tür kıkırdaklı balık, 31 familyayaait 50 tür kemikli balık olmak üzere toplam 33 familyaya ait 53 tür tespit edilmiştir.Ayrıca bu türlerin tanınma özelliklerine, yakalanma mevkilerine ve derinliklerine aitbilgiler de verilmiştir. Bu çalışma da daha önce Akdeniz ve Ege Denizi'ndebulunduğu bildirilen Raja radula Delaroche, 1809'nın İzmit Körfezi'nde varlığı yenikayıt olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In 2004-2005 samples were taken by dragnets, seine nets and depth nets from10 stations to find out the fishes living in the İzmit Bay. At the end of this research 3cartilaginous fish species attending to 2 familias and 50 bony fish specieses attendedto 31 familias were found out. Totally 53 species attending to 33 familias were foundout. The spesific qualifications of these species, the places they were found and thedepth were stated in this research. With this study Raja radula Delaroche, 1809,known from Mediterian Sea and Aegean Sea were find out as new record.