PLC kontrollü elektropnömatik eğitim seti tasarımı
Design of PLC controlled electro-pneumatic training set
  1. Tez No: 185181
  2. Yazar: NECDET TORTUMLUOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT KEMALETTİN TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde sanayinin gelişimine paralel olarak endüstriyel sistemler ve dolayısıyla busistemlerin temel taşlarından olan Programlanabilir Mantık Denetleyiciler (ProgrammableLogic Controller, PLC) ve elektropnömatik malzemelerin kullanım alanı gittikçe artmaktadır.Bu malzemelerin kullanım alanları arttıkça malzeme montaj, programlama ve kullanımı daönem kazanmaktadır. Bu nedenle bu malzemelerin tanınma, programlanma ve montajınınbilinmesinin önemi artmaktadır.Bu tezde PLC ve elektropnömatik eğitimi verilecek teknik elemanların ve teknikeleman olacak öğrencilerin eğitimini kolaylaştıracak ve hızlandıracak bir set hazırlanmıştır.Modüler yapıyla hem programlama hem de devre bağlantısıyla ilgili eğitim verilebilmektedirTezin birinci bölümünde PLC'nin genel özellikleri ve kullanım avantajları sıralanarak,çalışmanın amacı belirtilmiştir.İkinci bölümde, PLC ve Elektropnömatik malzemeler, yapıları, özellikleri, çalışmaprensipleri ve kullanım şartları açısından ayrıntılı olarak ele alınmıştır.Üçüncü bölümde tezde tasarlanan PLC Kontrollü Elektropnömatik Eğitim Seti'ningenel tanıtımı yapılarak, her bölümün malzeme yerleşim planları verilmiştir.Dördüncü ve beşinci bölümlerde tasarlanan eğitim setinin kullanım kılavuzu ve busetle gerçekleştirilebilecek bazı deneylere ait föyler verilmiştir.Altıncı bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuçlar ve yapılan tasarımın ne şekildegeliştirilebileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, use of electro-pneumatic devices and PLCs (Programmable LogicController) have been increasing rapidly due to development of industry. Therefore,assembling, programming and using of these devices have been considered important.In this thesis, a training set has been designed that will get easy training of technicalstaff and students. Both circuit diagrams and programming training can be because ofmodular structure of this set.In first section, common specifications and advantages of using PLC and the aim ofthesis have been presented.In second section, PLC and electro-pneumatic devices have been analyzed in detailfrom the point of view of structures, specifications, operating principles and using conditions.In third section, identification of Electro-pneumatic Training Set with PLC has beenrealized.In fourth and fifth sections, user manual of designed training set and experiment sheethave been presented respectivelyIn sixth section conclusions and how to improve of this concept have been discussed.