Nükleer, biyolojik ve kimyasal korunma amaçlı koruyucu tekstillerin Türkiye'de üretilebilirliği
Produceability of nuclear, chemical and biological (NBC) protective fabrics in Turkey
- Tez No: 185194
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZETNÜKLEER, BİYOLOJİK VE KİMYASAL KORUNMA AMAÇLIKORUYUCU TEKSTİLLERİN TÜRKİYE'DEÜRETİLEBİLİRLİĞİBugün, sanayinin çeşitli sektörlerinde çalışanların sağlık ve emniyeti ile ilgilistandartlar ve çevre koşullarının kontrolü değişmiştir. Bu bakımdan koruyucuteçhizat hususunda çok geniş bir alanda araştırma ve geliştirme yapılmaktadır.Koruyucu teçhizat; koruyucu giysiler yanında kep, yelek, eldiven, bot vs. gibiaksesuarları da kapsamaktadır. Fakat bu çalışmada koruyucu teçhizatın en önemlikısmı olan koruyucu giysiler, özellikle NBC etkenlere karşı koruyucu askeri giysilerincelenmiştir.Bu tezde öncelikle koruyucu giysilerin tanımı ve sınıflandırılması, koruyucugiysilerin tarihi gelişimi, koruyucu giysilerin sektörü, koruyucu giysilerdekullanılan lifler, koruyucu giysilerin kullanım alanları ve koruyucu giysilereuygulanan test standartları ile ilgili bilgiler verilmiştir.Daha sonra koruyucu giysilerin yapısı ve NBC korunma amaçlı koruyucu tekstillerhakkındaki konulara yer verilmiştir. En son olarak dış ve iç kumaşa uygulanantestler hakkında bilgi verilerek bunlar tartışılıp sonuçlarıyla NBC korunma amaçlıkoruyucu tekstillerin Türkiye'de üretilebilirliği hakkında gerekli incelemeleryapılmıştır.Sonuç olarak bu incelemelere göre henüz Türkiye'de üretilemeyen fakat örnekkumaş üstünden yapılan analizlere göre bu kumaşların Türkiye'de üretilebileceğisonucuna varılmıştır.Ocak,2006 Ali BEYİTviii
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPRODUCEABILITY OF NUCLEAR, CHEMICAL AND BIOLOGICAL(NBC) PROTECTIVE FABRICS IN TURKEYHealth and safety standards related to people in different sectors in industry and methods ofenvironmental protection have been improved. Inrecent times research and developmentsrelated to protective equipments are also made on a large scale. Protective equipments includecaps, vests, gloves, boots in addition to protective garments. In this study, protective garmentsespecially protective military clothing against nuclear, chemical, biological agents werestudied.In this study, firstly the informations about definition classifications of protective clothingand, historical background, and fibers used, end uses and testing standards applied toprotective clothing were given.Secondly, construction of protective clothing were described and additional informationsabout NBC fabrics were given. Description of testing methods applied to both inner and outerfabrics were made. The results obtained were discussed and possibilities of producing of NBC(nuclear, chemical, biological) fabrics in Turkey were evaluated.In the result, section all the results were, evaluated and producibility of NBC fabrics inTurkey were discussedJanuary, 2006 Ali BEYİTix