Hazır giyim işletmelerinde yalın üretim tekniklerinin araştırılması
Resourcement of the lean production technics at the apparel companies
- Tez No: 185214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDER EKŞİOĞLU KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETHAZIR GİYİM İŞLETMELERİNDE YALIN ÜRETİMTEKNİKLERİNİN ARAŞTIRILMASIHazır giyim sanayi oluşturduğu katma değer dolayısıyla ülke ekonomisi içinbüyük önem taşımaktadır. 2005 yılı sonrasında ülkeler önündeki kotaların kalkmasısonrası sektördeki rekabet daha da artmış durumdadır. Ülkemiz hazır giyimsektörünün bu rekabetçi durumda ayakta kalabilmesi ve mevcut gücünüsürdürebilmesi için üzerindeki fazlalıkları atması kısaca yalınlaşması gerekmektedir.Yalın üretim işletmelere daha esnek, hızlı ve düşük maliyette üretim yapmaolanaklarını sağlamaktadır.Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel giriş ve amaçbulunmaktadır. İkinci bölümde yalın üretim sisteminin tarihsel gelişimi, yalın üretimsisteminin genel tanımı, yalın üretim teknikleri ve son olarak Türk Tekstil ve HazırGiyim sanayinin son durumu anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde yalın üretim sisteminin bir X işletmesinde gerçekleştirilenuygulaması anlatılmaktadır. Burada önceki üretim sistemine göre yapı ve yalınüretim sonrası yapı anlatılmaktadır.Son bölümde bu çalışmalar ile ilgili genel değerlendirmeler ve sonuç yeralmaktadır. Sonuç olarak işletmede üretim verimliliğinde % 10'luk bir artışsağlandığı toplam üretim süresinde %63'lük bir kısalmanın olduğu görülmüştür.Aralık 2006 Engin AKÇAGÜNI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESOURCEMENT OF THE LEAN PRODUCTION TECHNICSAT THE APPAREL COMPANIESApparel industry takes importance at the country?s economy because of thevalue added. After 2005 the competition at the sector has raised much more after thequotas of the country?s were moved away. To survive the power and to stand at thiscompetition our apparel industry should remove surplus, in short should be lean.Lean Production provides the possibility to the companies to do production moreflexible, faster and low cost.This thesis contains 5 parts. At the first part there is entrance and the the goal.At the second part; it has been telling the improvement of the lean productionhistory, the general meaning of the lean production, lean production technics and atthe last Turksih Textile and The Apparel Industry.At the third part it has been telling the application of the lean production at anX company. At there it has been telling state of the last production system and thestate after the lean production.At the last part there are general discussions and the results.As a result it hasknown that there was % 10 improvement at the production and total lead time hasshortened %63.December 2006 Engin AKÇAGÜNII