Polyhedra metamorphosis using cubic symmetry in 3D interactive environment
3 boyutlu etkileşimli ortamda, kübik simetri kullanarak çok yüzlülerde başkalaşım
  1. Tez No: 185215
  2. Yazar: ONUR KARADELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETÇok Yüzlüler: yüzeyleri çokgenlerden oluşan, 3 boyutlu geometride üzerinde çokçalışılmış çekici bir konudur. Bunun en önemli nedeni çok yüzlünün taşıdığı yüksekseviyedeki simetridir. Kübik Simetri bu simetri tiplerinden birisi olup, tek bir şekili, bellibir yaklaşımla,birçok şekile dönüştürebilir.Kübik simetri, bir küre ve bir çekirdek noktası kullanılarak , sınırsız çok yüzlüüretilebilir. Bazı özel durumlar eşsiz çok yüzlülerin çıkarılmasını sağlar. Arşimet vePlatonik cisimleri gibi. Bu tezde özel bir metot kullanılarak 3 boyutlu uzayda çokyüzlülerin oluşturulması sağlanmaktadır.Kullanıcı etkileşimli bir ortam , bu çok yüzlülerin gösterimi ve doğalarınınincelenmesi için son derece önemlidir. Bu yüzden bu çeşit bir 3 boyutlu ortamhazırlanmıştır.Kullanıcının etkilieşimini de sağlayan 3 boyutlu zahiri bir ortam öte yandankarmaşık bir iştir. Bu yüzden 3 boyutlu uzayda geometri işlemleri ve 3 boyutlu grafikmotorlarının kullanımı tez de önemli bir yer teşkil eder.3 boyutlu geometri ile ilgili olarak; 3 boyutlu noktalar , düzlemler, doğrular,noktaları düzlemler etrafında döndürmek gibi konular kullanılmıştır.3 boyutlu Grafik Motoru ile ilgili olarak; umut vadeci bir motor olan Java3Dkullanımıştır. Bu araçla 3 boyutlu uzayda nesne işleme işlemleri olan : nesne yaratımı,ekrana çizmesi, nesnenin bir kısmını gizlemek, boyutunu küçültüp büyütmek, çevirmek,gözlemcinin bakış noktasını değiştirmek gibi işlemler kolayca yapılmaktadır.Ocak 2006 Onur KARADELİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPolyhedron (plural Polyhedra) is a three dimensional (3D) solid composed of manypolygons. It is a long-studied, charming subject in 3D geometry. The most importantreason for this is the high degree of symmetry the Polyhedron holds. Cubic Symmetry isa one of these kinds of symmetries that leads a single shape to transform to many totallydifferent yet familiar shapes with a certain approach.By using cubic symmetry, a sphere and a seed point unlimited number of Polyhedracan be generated. Some special cases leads to the unique polyhedra with their regularityincluding Platonic Solids, Archimedean Solids and so on. In this thesis a specialapproach is used to create Polyhedra in 3D Space.An interactive environment for visualization of Polyhedra would be very beneficialfor the watchers to visualize and understand the 3D nature of the shapes, similaritiesbetween shapes, symmetries that a shape and so on. In this thesis such an interactivevirtual environment is modeled and created.3D Virtual Environment that also allows interaction with user is a challenging taskhowever. A great deal of 3D Geometry Knowledge and effective use of 3D GraphicsEngine is essential to create such an environment.Related with 3D Geometry; 3D Points, Planes, Lines, Revolving points aroundlines/planes, getting symmetries are extensively used.Related with 3D Graphics Engine; A promising graphics engine called Java3D isused. With this tool the fundamental functions of 3D Object manipulation including;Object creation, drawing, clipping, scaling, revolving, changing the viewpoint and so onwas implemented rather easily and effectively.January 2006 Onur KARADELİ