Elektrik sistemlerinde elektromanyetik uyum
Electromagnetic compatibility of electrical systems
- Tez No: 185219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Teknolojinin çok hızlı ilerlemesi, kullandığımız elektriksel cihazlara hergeçen gün bir yenisinin eklenmesi, bilgisayarların işlemci hızlarının yükselmesi, özelradyo ve televizyonların sayılarının artması, cihazların birbirine yakın ve bir aradaçalışmak zorunda olmaları nedenleriyle bir elektromanyetik karmaşa oluşmaktadır.Bu karmaşa içerisinde cihazların, birbirini ve biz kullanıcıları zararlı olaraketkilemeden çalışması EMC konusunun önemini ortaya çıkarmıştır. Avrupa Birliği,elektromanyetik uyumluluk çalışmalarına seneler önce başlamış ve bu konudastandartlarını geliştirmiştir. Ortak Pazar olan AB pazarına girecek elektrikle çalışanher ürün EMC markası CE (Conformity Europe)' yi taşımak zorundadır. Bu markahem üretici hem de tüketici açısından ürünün güvenilirliğini ifade etmektedir.Türkiye bir Avrupa Birliği üyesi ülke olmayı hedeflediği için bu ürün güvenilirliğinisağlamak ve korumak durumundadır. Türkiye bu Ortak Pazar da yerini alması içinEMC konusunda altyapısını bir an önce tamamlamalıdır. Konuya sadece AvrupaBirliği açısından bakmak hata olur. Elektriksel bir ürünün, üretiminden satışaşamasına, satışından kullanım aşamasına kadar hatta kullanım sonrası süreçte bilegüvenilirliğini ve kalitesini koruması önemlidir.Bu çalışmada; öncelikle elektromanyetik girişimin nasıl ve neden oluştuğu,elektrik sistemi üzerindeki etkileri, bu etkilerden korunma yöntemleri, yapılanelektromanyetik uyum ölçüm testleri incelenmiştir. Daha sonra örnek olarak uydualıcısına ve çim biçme makinasına EMC ölçüm testleri uygulanmış ve sonuçlarıincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological breakthroughs, fast growing electrical devices industry , highspeed computer processors, increasing number of private TV and radio stations causean electromagnetically chaos. All those instruments in daily life use have to workclose each others. It is so important that keep all devices properly working withoutbad affection each others and human being, therefore EMC (Electro MagneticCompatibility) is significant in this chaotic environment. There have been studiesabout Electro Magnetic Compatibility in European Union for years and somestandards have already been created above the issue.All products which run by electricity have to carry CE (Conformity Europe)stamps in order to be sold in European market. This (CE) stamp indicates reliabilityof products to consumers as well as the producers. Turkey has to keep and supplytheses standards as a candidate country of E.U. Therefore Turkey has to take thisissue very seriously and complete it?s defectiveness about E.M.C. It is also importantto keep quality and reliability of any electrical products from production line to homeuse for people. In this thesis I try to explain how and why electromagneticinterference is generated and its effect on electrical devices and humans as well asthe protection ways.I finally applied and evaluated outcomes of E.M.C measurements tests todigital TV receiver and lawn mower according the standards.