Dikişsiz örme 'seamless' teknolojisinde üretimde karşılaşılan kumaş çekme sorunları ve çekmenin optimizasyonu
Cloth tracking problems and optimision of tracking in 'seamless' technology
  1. Tez No: 185239
  2. Yazar: SELVA ATASAYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN İŞGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETBu çalışmada dikişsiz örme ?seamless? teknolojisinde, üretimdekarşılaşılan kumaş çekme sorunları ve çekmenin optimizasyonuaraştırılmıştır. Bunun için önce dikişsiz örme ?seamless? tekniği ele alınmışve dikişsiz örme ?seamless? makinaları -öncelikli olarak Santoni SM8-TOP2makinası-olmak üzere incelenmiştir. Daha sonra elde edilen bu bilgiler testleryapılarak desteklenmiştir.Testler için ilk aşamada 5 değişik puntalama sayısı ile yalancı bükümlüPoliamid 6,6 70/68/2 ipliği üretilmiştir. İkinci aşamada ise bu değişik puntasayılarına sahip iplikler (60-80-100-120-140) Santoni SM8-TOP2 tipi makinada3 farklı ayarda (30-50-70) ördürülerek kumaş üretimi yapılmıştır. Böylecefarklı iplikler kullanılarak (5 farklı) ve farklı makina ayarları ile (3 taneayarda) 15 farklı kumaş elde edilmiştir. Elde edilen bu 15 farklı kumaşlaboratuarda sürtünme dayanımı, pilling, çekmezlik testine, 5 farklı puntayasahip iplikler ise iplik mukavemet ve kopma dayanımı testine tabi tutulmuşve testlerden elde edilen sonuçlar standartlara göre değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda dikişsiz örme ?seamless? teknolojisiyle üretilenkumaşların çekmezlik sonuçları değerlendirilmiş ve üretimde çekmezliksonucuna etki eden faktörler incelenerek üretime yönelik olarak çekmeninoptimizasyonu ortaya konulmuştur.Ekim, 2005 Selva ATASAYAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn the study of cloth tracking problems and optimision of tracking in`seamless? technology is investigated. At first `seamless? technology is reviewed andseamless knitting machines at first Santoni SM 8-TOP 2 machine is investigated.Later these knowledges is supported by doing tests.For tests at first rank with 5 different punto numbers and artificial spunnedPoliamid 6,6 70/68/2 thread is produced. At secondary step the threads which havedifferent number of puntos (60-80-100-120-140) Santoni SM 8-TOP 2 are knittedin different grade (30-50-70) machines to produce clothes.In this was using pointing threads in 5 different machine grades and (3grades) 15 different clothing is produced. These 15 different production is tested inlaboratories for rubbing, pilling attracting tests.The threads which have 5 points is tested for endurance and breakingresistance and these results are appreciated according to the standarts.At the end of investigation the clothes which produced is investigated andtracking optimisation is brought up.October, 2005 Selva ATASAYAN