Pes ekinovarusun ponseti yöntemi ve geniş cerrahi gevşetme ile tedavi sonuçlarının kinematik ve kinetik olarak karşılaştırılması
Comparison of the kinetic and kinematic parameters of children treated with ponseti method and extensive surgical release
- Tez No: 185255
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BORA GÖKSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: PEV tedavi sonuçlarını karşılaştırmada insan gözünün algılayamadığı değişiklikler, ileri dönemde ayak bileğinde tedavi edilmesi güç sekonder deformitelere sebep olmaktadır. Bunların günümüz teknolojisi yardımıyla erkenden teşhis edilip önlenmesi veya tedavi edilmesi gerekir. Çalışmamızdaki amaç, PEV tedavi sonuçlarını (geniş cerrahi gevşetme ve Ponseti yöntemi) yürüme analizi ile karşılaştırıp objektif sonuçlar elde etmek, böylece tedavi seçiminde doğru karar vermektir. Hastalar ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilm Dalı'nda 1992-2005 yılları arasında çift taraflı veya tek taraflı idiopatik pes ekinovarus deformitesi olan iki grup hasta değerlendirmeye alındı. Sağlam tarafları değerlendirmeye alınmadı. Gruplar homojen değildi. İki hasta grubu sağlıklı ayakların oluşturduğu kontrol (K) grubu ile karşılaştırıldı. Birinci grubu (Ponseti, P) oluşturan 8 hastanın çift tarafı, 2 hastanın sol tarafı, 5 hastanın sağ tarafı kliniğimizde Ponseti yöntemi ile tedavi edildi. İkinci grubu (Cerrahi, C) oluşturan 14 hastanın çift tarafı, 7 hastanın sağ tarafı, 2 hastanın ise sol tarafına kliniğimizde geniş cerrahi gevşetme yapıldı. Üçüncü grubu (K grubu) sağlıklı ayaklara sahip 19 vakadan oluşmaktaydı. Dördü kız, 15'i erkekti. Ortalama yaşları 8± 1.7yıldı. ICFSG (International Clubfoot Surgery Group) ve Bensahel – Dimeglio 'nun puanlama skoru PEV sonuçlarının klinik değerlendirilmesinde kullanıldı (5,15). Tüm hastalara yürüme analizi yapıldı (57). Her bir PEV'li ayak bir olgu olarak değerlendirmeye alındı. Bulgular: Klinik skorlamada gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Hastaların zamanuzaklık parametrelerinde yürüme hızı, çift adım zaman yüzdesi, çift adım uzunluğu verilerinde Kruskal- Wallis testine göre p< 0.05 olduğu için her üç grup arasında anlamlı fark bulundu. Anlamlı olan değişkenler için Post Hoc LSD testi yapıldı. Yürüme hızı Ponseti grubunda anlamlı olarak azalmıştı. Çift adım zamanı yüzdesi ortalaması Cerrahi ve Ponseti grubunda artmıştı. Çift adım uzunluğu ortalaması Cerrahi ve Ponseti gruplarında azalmıştı. Bu Ponseti grubunda daha belirgindi. Kinematik parametrelerde anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: When comparing the treatment outcomes of PEV patients, small differences, which cannot be perceived by the naked human eye, can cause secondary deformities of the ankle that are difficult to correct in the future. These problems need to be prevented or treated early by means of the present day technology. The purpose of our study is to obtain objective results and thus accurately select the treatment method by comparing the PEV treatment outcomes (extensive surgical release vs. Ponseti method) with gait analysis. Patients and Methods: Two groups of patients, who had bilateral and unilateral idiopathic PEV deformity and were treated in Istanbul University Faculty of Medicine Orthopaedics and Traumatology Department between 1992 and 2005, were evaluated. The normal feet of the patients were not included in this study. The groups were non-homogenous. These two groups were compared with the control (C) group consisting of children with normal feet. Of the first group (Ponseti - P), both feet of 8 patients , left feet of 2 patients and right feet of 5 patients were treated conservatively with the Ponseti method. Of the second group (Surgery - S) both feet of 14 patients, left feet of 2 patients and right feet of 7 patients were treated with extensive surgical release in our clinic. The third group (Control – C) consisted of 4 female and 15 male patients with normal feet. The mean age of the patients was 8 ±1.7 years. ICFSG (International Clubfoot Surgery Group) and Benhansel - Dimeglio scoring systems were used to evaluate the outcomes of the PEV patients. Gait analyses were performed for all patients. Each foot with PEV deformity was evaluated as an individual case. Results: There was no significant difference between the clinical scores of two groups.