Ponseti yöntemi ile tedavi edilen pes ekinovaruslu olguların uluslararası pes ekinovarus çalışma grubu(ıcfsg) değerlendirme formuna göre geç dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 420920
  2. Yazar: MEHMET MESUT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN NEDİM KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bezm-i Alem Valide Sultan Vakıf Gureba Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Doğumsal pes ekinovarus (PEV) ayağın konjenital deformitesi olarak günümüzde halen ortopedide özellikle pediatrik ortopedide önemli yer tutmaktadır etkilenene ayak genelse normalden küçüktür ve 3 ana bulgu dikkati çekmektedir: 1) Ekinizim. 2) Ayağın önünün adduksiyonu (varus). 3) Plantar fleksiyon(aşilde kısalık). Tarihçesi Hipokrata dayanan bu deformitede günümüze dek oldukça farklı tedavi modaliteleri ortaya konmuştur. Tedavideki amaç; anatomisi normale yakın, mobilitesi yeterli ve ağrısız bir ayağa sahip olmasıdır. Deformitedeki histolojik anomaliler ve patoanatomi anlaşıldıkça tedavi modaliteleri de bu bilgiler eşliğinde değişmiş zaman içinde geçmişte kendine uygulayıcı bulan tedavi yöntemleri terk edilmiştir. 1970 lerde maniplasyon ve alçılama sonrası aşiloplasti ortopedistler tarafından uygulanırken,Turco nun tariflediği posteromedial gevşetme tedavinin cerrahiye kaymasına neden olmuş ve geniş uygulama alanı bulmuştur. McKay ve Simons PMRínin uzun dönem takiplerindeki başarısızlığını kalkaneustaki rotasyonunun sağlanamamasına bağlamış ve komplet subtalar gevşetmeyi(CSTR) serilerinde sunmuşlardır. Cerrahi yöntemler bu dönem içinde oldukça yaygın olarak kullanılmasına karşın ciltte gerginlik, ödem, topukta nekroz bağ dokuda meydana gelen skarlar ve yapışıklıklar nedeniyle yüksek oranlarda nüksler ve aşırı düzeltme sonuçları bildirilmiştir. Bu denli çeşitli metotlarla deformitenin düzeltilmesi halen tartışma konusu olmakla beraber uzun dönem sonuçları en iyi olan metod Ponseti tarafından bildirilmiştir. PEV tedavisinde gelinen nokta Hipokrat döneminden çok farklı değildir. Cerrahi teknikler hiçbir zaman bir kenara atılmamalı ancak alçılama ve manuplasyon yöntemlerinin başarısız olduğu ve ağır olgularda uygulanmalıdır. Aşağıda da belirtildiği gibi PEV etiyolojik, patoanatomik, klinik ve tedavi aÁısından karmaşıklığını halen korumaktadır. PEV çalışma grubu uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi amacıyla (International Clubfoot Study Group(ICFSG)) kurmuştur; böylelikle bu alanda çalışan ortopedistlere oldukça fayda sağlanacağı gerçektir. 1998 yılından 2003 yılına kadar düzenlenen toplantılarda ve yapılan çalışmalar sayesinde PEV tedavisinin sonuçlarının objektif olarak değerlendirilmesi ve ortak bir değerlendirme formu elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
Congenital pes equinovarus (PEV) holds the foot in congenital deformities as important today, especially in pediatric orthopedics orthopedics is still smaller than normal until the affected leg is public, and draws attention to three major findings: 1) crops. 2) the front foot adduction (varus). 3) plantar flexion (shortening Achilles). History is quite different treatment modalities in these deformities based on Hippocrates until today been revealed. The purpose of treatment; anatomy close to normal, pain-free mobility is not enough, and with one foot. histological abnormalities and deformities patoanato in my understanding of the treatment modalities have changed over time, accompanied by its practitioners find this information in the past has been abandoned treatment. 1970 was the manipulation and casting after by orthopedists achiloplasty applying, Turco describing the treatment of the posteromedial release surgery cause a shift and it has been found wide application area. McKay's long and Simons pmrín ensuring the rotation period of the failure of the failure to follow the calcaneus which connect and complete subtalar release (CSTR) presented in the series. Surgical Despite the tension on the skin as methods used widely during this period, edema, scars heel necrosis occurring due to connective tissue and adhesions high rates of relapse and overcorrection results have been reported. With such a variety of methods of correction of the deformity but it is still a matter of debate with long-term results have been reported by the Ponseti method is best. this point in the treatment of clubfoot is not very different from the Hippocratic era. Surgical techniques should be pushed aside, but never casting and manipulation methods have failed and should be applied in severe cases. etiological clubfoot as indicated below, patoanatomik, clinical, and treatment of pro- ducts It remains the complexity. PEV long-term results of the working group evaluation of applications (International Clubfoot Study Group (ICFSG)) has been established; so it is quite true that the benefits provided to orthopedic surgeons working in this field. 1998 in the meeting held in the year 2003 and thanks to studies PEV objectively evaluate the results of treatment and a common assessment forms were obtained