Suda az çözünen ilaçların siklodekstrin modifiye hidrojeller ile taşınımı
Delivery of sparingly soluble drugs by cyclodextrin modified hydrogels
- Tez No: 185269
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLHAN KAYAMAN APOHAN, PROF.DR. AYŞE OGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETSUDA AZ ÇÖZÜNEN LAÇLARIN S KLODEKSTR N MOD F YEH DROJELLER LE TAŞINIMISiklodekstrinler (CD' ler) inklüyzon kompleksi oluşturma yöntemiyle ilaçlarınistenmeyen özelliklerini azaltabilme yeteneğine sahiptir. Siklodekstrin içeren bir polimersiklodekstrinin inklüzyon kompleksi oluşturma özelliğini ve polimerlerin özelliklerinin herikisini birleştirebilir.Bu çalışmada yeni bir β-siklodekstrin (β-CD) üretan metakrilat monomeri, β-siklodekstrin ile toluen-2,4-diizosiyanat (TDI) ve 2-hidroksietil metakrilat (HEMA)' ınreaksiyonları sonucu sentezlendi. β-CD' nın inklüzyon karakterine dayalı olarak, farklıkompozisyonlarda bir seri hidrojeller β-siklodekstrin üretan metakrilat monomer, poli (etilenglikol) diakrilat (PEG-DA), HEMA ve fotobaşlatıcıdan oluşan karışımın oda sıcaklığında UVradyasyonu ile polimerizasyonu sağlandı. Hidrojellerin jel yüzdeleri ve kuru jellerin dengeşişme değerleri (%) araştırıldı. laç adsorpsiyonu ve hidrojellerin kontrollü salınım davranışınıaraştırmak için metil oranj suda çözünür, rifampisin ise suda az çözünen ilaçları temsilenmodel ilaçlar olarak seçildiler. Metal oranj ve rifampisin salınımları (pH 7,4; 37 oC) sırasıyla464 nm ve 474 nm' de spektrofotometrik olarak saptandı ve ilaç salınım yüzdelerikarşılaştırıldı.HAZ RAN, 2006 Nil BORA
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDELIVERY OF SPARINGLY SOLUBLE DRUGS BY CYCLODEXTRINMODIFIED HYDROGELSCyclodextrins (CDs) are capable of alleviating the undesirable properties of drugmolecules in various routes of administration through the formation of inclusion complexes.A CD containing polymer can combine both the favorable property of CDs to form inclusioncomplexes and properties of polymers.In this study a new β-cyclodextrin (β-CD) urethane methacrylate monomer wassynthesized from the reaction of toluene-2,4-diisocyanate (TDI) and 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) with β-cyclodextrin. Based on inclusion character of β-CD, a series ofhydrogels with different compositions were prepared by irradiating the mixtures of β-cyclodextrin urethane methacrylate monomer, poly (ethylene glycol) diacrylate (PEG-DA),HEMA and photoinitator by UV radiation at ambient temperature. Gel percentage of thehydrogels and equilibrium swelling ratios (%) of dried hydrogels were investigated. Methylorange and rifampicin were used as were soluble and sparingly soluble drug models,respectively for the investigation of drug adsorption and controlled release behaviours of thehydrogels.oMethyl orange and rifampicin releases (pH 7,4; 37 C) were determinedspectrophotometrically at 464 nm and 474 nm, respectively and drug release percentages werecompared.JUNE, 2006 Nil BORA