Su kaynaklı ısı pompalarında ekserji analizi
Exergy analysis on water sourced heat pump
  1. Tez No: 185276
  2. Yazar: ASLİYE SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZETSU KAYNAKLI ISI POMPALARINDA EKSERJ ANAL ZFosil yakıtların rezervlerinin yakın bir gelecekte tükenecek olması ve çevreyeverdikleri zararlar neticesinde alternatif ısınma yöntemleri ortaya konulmuştur. Isı pompalarıda bu alternatiflerden biridir. Isı pompalarının verimlerinin yüksek olması, çevre dostuolmaları giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır.Son yıllarda ısı pompaları çok değişik amaçlar için kullanılmaya başlanmıştır. Hemısıtma, hem de soğutma amacı ile kullanılabildiği için yıl boyunca yararlanılabilen bir cihazolarak tercih edilmektedir. Özellikle ısınma ve ısıtma ihtiyacının giderilmesinde yanmasız biryöntemle ısı temin edilerek yanmanın işlemden çıkarılması önemli bir aşama olmuştur.Bu çalışmada, ısı pompalarıyla ilgili temel bilgiler verilmiş ve teorik olarak AdıyamanAtatürk Barajı'nda kurulu su kaynaklı bir ısı pompası sistemine ekserji analizi uygulanarakekserji kayıpları belirlenmiştir.Eylül, 2006 Asliye SEÇ LM Ş
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXERGY ANALYSIS ON WATER SOURCED HEAT PUMPThe possibility of fossil fuel sources? finishing in near future and their being harmfulon enviroment has caused new alternative warming method. Heat pump is one of thesemethod. Being productive and environmetaly friendly has spread it out.In recent years heat pumps have been used in different purpose. Because of its beingused either for heating and cooling it is prefered as a divice for using all long year. Especiallyin order to getting warm and warming up , to get burning out of process of system is a greatdevelopment.In this study, basis information about heat pump is giving and theoricaly exergyanalysis of a heat pump, which is on Adıyaman Atatürk Dam, performed and its exergylosses finded out.September, 2006 Asliye SEÇ LM Ş