Farklı eğitim geçmişine sahip gençlere (sokak çocuklarına) ait elektrik tesisat programının uygulanması üzerine bir inceleme
An investigation on the programme of electricity installation technique for teenagers (street children) who have different education backgrounds
  1. Tez No: 185275
  2. Yazar: HASAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZETFARKLI EĞ T M GEÇM Ş NE SAH P GENÇLERE (SOKAKÇOCUKLARINA) AT ELEKTR K TES SAT TEKN ĞPROGRAMININ UYGULANMASI ÜZER NE B R NCELEMEBu araştırmada stanbul Sokak Çocuklarına Meslek Edindirme Merkezi'nde( SMEM) farklı eğitim geçmişine sahip sokak çocuklarına ait elektrik tesisat tekniğiprogramının uygulanarak, bu kişilerin programa uyumları, öğrenme seviyelerininbelirlenerek, verimliliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Sokak çocuklarına meslekkazandırmaya ait bilimsel metotlara dayalı eğitim programlarının uygulanmasıesnasında ortaya çıkan problemlerin belirlenmesi çalışmanın amaçları arasındabulunmaktadır.Düzenli bir aile yapısından çeşitli nedenlerle ayrılarak sokaklarda bağımsızolarak yaşayan ve toplum tarafından dışlanmış olan sokak çocuklarının toplumakazandırılıp meslek sahibi yapılabilmesi toplumun huzuru ve bireylerin gelecekleriaçısından önemlidir. Toplumda bir kesimin huzur ve güven içerisinde diğer birkesimin ise tamamen insani şartların dışında yaşaması her zaman için potansiyel birtehlike arz etmektedir. Bu nedenle sokak çocuklarının meslek kazandırılarak mutluve kendi kendine yeterli, özgüvene sahip olabilecekleri bir yaşantıya döndürülmeleriherkes tarafından arzu edilmektedir. Çocukların hayatlarını devam ettirebilecekleriişler bulması ise kalifiye eleman olarak istihdamı ile mümkündür. Bu nedenlestanbul'da Sokak çocuklarına meslek eğitimi verebilecek, onların topluma geridönüşünü sağlayacak dört uygulamalı eğitim atölyesi planlanmıştır. Bu atölyelerdenbiri olan elektrik atölyesinde 10 sokak çocuğuna 4 ay boyunca toplam 19 adet temrinyaptırılmış ve temrin çalışmalarının başarı seviyeleri gözlenmiştir.Bu çalışma sonucunda uygulanan elektrik tesisatçılığı programı eğitimekatılan öğrencilerin seviyeleri ve uygulamalar sırasında karşılaşılan sorunlar heryönüyle incelenerek değerlendirilmiş ve bu değerlendirme sonuçları sunulmuştur.Buna göre düzenli eğitim görmüş öğrencilerden önemli farkları olduğu tespitedilmiştir.Eylül 2006 Hasan ÇET NI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAN INVESTIGATION ON THE PROGRAMME OFELECTRICITY INSTALLATION TECHNIQUE FORTEENAGERS (STREET CHILDREN) WHO HAVEDIFFERENT EDUCATION BACKGROUNDS.This study aims to investigate the adaptation of electricity installationprogramme on the street children who have different educational backgrounds andevaluate the result of the training. Another aim of the study is to define the problemsencountered during the training of the street children.For society?s peace and future, it is vital to bring the street children in sociallife and to give them a profession. Most of the street children are excluded by publicand live on streets after leaving their family due to various reasons. They live inpeace and safety while the other part is living under hard conditions. Because of that,it is desired by everyone to make street children happy, qualified as well as selfconfident by giving them a profession. Finding a job in order to maintain living ispossible by only means of employment for these children. In order to reach this goal,four practical education workshops were prepared to train the street children haveprofession and they are have professional training and be guided for being a memberof society. In electricity workshop, one of four workshops, 10 street children weretrained in electricity installation laboratory, during 16 week and required to prepare19 types of worksheet. The behavior of the street children during the training and thelevel of the success to perform worksheets were observed and evaluated.Electricity installation programme which has been practiced as a result of thisstudy has been evaluated by examining the levels of students who have attendededucation and the problems which have been encountered during the practice andconsequently, the results of this evaluation have been presented. As a result, it wasunderstood that problem of the street children are different than that of regularstudents.September 2006 Hasan ÇET NII