Toprak kaynaklı ısı pompalarında ekserji analizi
Exergy analysis of ground sourced heat pumps
- Tez No: 185277
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETTOPRAK KAYNAKLI ISI POMPALARINDA EKSERJ ANAL ZDünya nüfusu ile paralel artış gösteren enerji tüketim miktarı, insanları yeni enerjikaynakları aramaya ve varolan enerji kaynaklarını verimli kullanmaya zorlamaktadır. htiyaçduyulan enerjinin büyük bir kısmının ithal olarak elde edildiği ülkemizde, enerjinin tasarruflukullanılması büyük önem taşımaktadır. Enerji sarfiyatının büyük bir kısmı ısıtmasistemlerinde kullanılmaktadır. Bu nedenle ısıtma sistemlerinde aranan başlıca özelliklerkonfor ve düşük enerji sarfiyatıdır.Isı pompası, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıyan ve elektrikle beslenenbir sistemdir. Bilindiği üzere enerji vardan yok, yoktan var edilemez; sadece ya biçimdeğiştirir ya da bir yerden bir yere taşınır. Isı pompası da adını, ısı enerjisini bir ortamdandiğer bir ortama ?pompalama? veya ?taşıma? kabiliyetinden alır.Bu çalışmada ısı pompasının çalışma prensibi, ısı pompası çeşitleri, ısı pompalarınıoluşturan elemanlar anlatılmış ve toprak kaynaklı bir ısı pompası sistemine ekserji analiziuygulanarak ekserji kayıpları belirlenmiştir.Eylül, 2006 Ömer PATLAR
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEXERGY ANALYSIS OF GROUND SOURCED HEAT PUMPSEnergy consumption of the world which is simulatenously growing with the world?spopulation urge humans to find new energy sources and to efficently use existent ones. In ourcountry, in which majority of needed energy is imported, it has a big importance toprovidently use energy. Most of energy is consumpted for heating. So that, the mainproperties which are requried on heating system are comport and low energy consumption.Heat pump is a device that transports energy from somewhere to another and it?s asystem that energized by electricity. As it is known, energy can?t be created from nothing orcan?t be annihilated, ıts form just could be changed or could be translated. Heatpump got itsname from its function-carring and pumping heat from place to place.In this study, working principle of the heating pump, its kinds, the equipments whichconsists heating pump will be explaned and an exergy analysis applied ground sourced heatpump system?s energy wasting will be examined.September, 2006 Ömer PATLAR