Quercetin(3,3',4',5,7-pentahidroksiflavon)'in bakır(ıı) ve çinko(ıı) komplekslerin kararlılık sabitlerinin tayini
Determining stability constants of quercetin (3,3',4',5,7-pentahydroxyflavon) complexes with zinc (ii) and copper(ii) by potentiometric methods
- Tez No: 185278
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP KARADAĞ, PROF.DR. HİKMET SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZETQUERCET N (3,3',4',5,7-PENTAH DROKS FLAVON)' NBAKIR(II) VE Ç NKO(II) KOMPLEKSLER N KARARLILIKSAB TLER N N TAY NGünümüzde çeşitli bitki çaylarının içerisinde bulunan quercetin; biyokimya,gıda kimyası, boya kimyası, tıp kimyası, boya endüstrisi ve kozmetik alanlarındakullanılmaktadır. Genellikle birçok bitkinin kök, gövde ve çiçeklerinde farklıflavonoidlerle birlikte bulunur.Bu çalışmada, quercetinin mordan metalleri olarak bilinen bakır(II) veçinko(II) ile oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri Calvin-Bjerrum veIrwing-Rossotti yöntemleri kullanılarak potansiyometrik yoldan tayin edildi.Quercetinin dissosiyasyon sabitleri potansiyometrik yöntemle logK1 = 9,70, logK2 =olarak bulundu. Yine potansiyometrik olarak Irwing-Rossotti metoduyla8,35oluşum sabitleri ise I = 0.00418'de bakır(II) için n = 0,5 için logK1 = 13,95için n = 0,5 için logK1 = 7,92 , n = 1,5 için logK2 = 3,76 olarak,çinko(II)bulundu. Oluşan komplekslerin koşullu oluşum sabitleri hesaplandı ve buradankompleksleşmenin ortaya çıktığı pH aralıkları bulundu.Bakır(II) ve çinko(II) komplekslerinin bileşimleri ligand/metal = 2/1 olarakbulundu ve bunların yapıları tartışıldı.Haziran 2006 Emre Tuğrul ERGÜZEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINING STABILITY CONSTANTS OF QUERCET N(3,3?,4?,5,7-PENTAHYDROXYFLAVON) COMPLEXES WITHZINC (II) AND COPPER(II) BY POTENTIOMETRIC METHODSQuercetin which is found in various kinds of herbal tea, is used inbiochemistry, food chemistry, medicinal chemistry, dye industry, and cosmetics. Itgenerally occurs with different kinds of flavonoids in roots, stems and blossoms ofplants.In this study, the stability constants of the zinc(II) and copper(II) complexes ofquercetin were determined potentiometrically by using Calvin-Bjerrum and IrwingRossotti methods. The evaluated protonation constants of the ligand were found:logK1 = 9,70 and logK2 = 8,35. For the metal complexes, logarithms of the stabilityconstants were found by Irwing-Rossotti method: for copper complex : logK1 =13,95 and for zinc complex: logK1 = 7,92 , logK2 = 3,76 at I = 0,00418.Conditional formation constants for complexes are calculated and pH ranges thatcomplexation occurred are found.From the results, the components of apigenin/metal complexes are given 2/1both Zn(II) and Cu(II).2006 June Emre Tuğrul ERGÜZEL