Yeni potansiyel organik süper iletken bileşiklerin ve iletken polimerler için yeni yöntemle ditiyenotiyofen temelli monomerlerin sentezi
A new method for the synthesis of dithienothiophene based monomers and new potential organic superconducting compounds
  1. Tez No: 185335
  2. Yazar: ERDAL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA GÜNGÖR, PROF.DR. TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZETYENİ POTANSİYEL ORGANİK SÜPER İLETKENBİLEŞİKLERİN VE İLETKEN POLİMERLER İÇİN YENİYÖNTEMLE DİTİYENOTİYOFEN TEMELLİ MONOMERLERİNSENTEZİBu çalışmada; organik süper iletken bileşikler sınıfına giren yeni türevli donorbileşikler sentezlenmesi, yükseltgenme ve indirgenme potansiyel ölçümlerininyapılmış ve ayrıca iletken polimer özellik gösteren ditiyenotiyofen türevli yenimonomerler farklı bir yöntemle sentezlenmiştir. Organik süper iletken özellikgösteren tetratiyofulvalene (TTF) bileşiklerin sentezi karbon disülfür (CS2) gibi küçükmoleküllü başlangıç maddesinden başlayarak birçok basamak sonunda tiyofen veditiyine bileşikler elde edilmiştir. Bu bileşikler civa asetat ile ketonlarınadönüşütülerek trietilfosfit ile reaksiyonu sonucunda donor özellikli yeni TTF türevlibileşikler sentez edildi. Bu bileşiklerin oksidasyon potansiyelleri siklik voltametriyleölçülerek etilenetetratiyofulvalene (ET) ile kıyaslandı. Heterokimyanın diğer birönemli sınıfını oluşturan ditiyenotiyofen türevli bileşikler elektronik ve optiksel alanagiren elektrolümünesanlar, foton absorbanlar, flörosanlar, fotokronizm, optikselkromoforlar, ince film transistörler, radar absorblayıcılar, iletken polimerler gibiönemli uygulama alanlarında kullanılabilmektedirler. Bu bileşiklerin sentezi tiyofenbaşlangıç maddesinden yola çıkılarak oluşturulan 1,8-diketon tiyofen bileşiklerinLR(Lawsson Reaktantı) ve P4S10 ile reaksiyonundan elde edilmektedir. Bubileşiklerin potansiyelleri siklik voltammetri ile 0.1M NaClO4, Ag/AgCl, MeCNçözeltisinde 1.33 mA geçirilerek yapıldı.Ocak 2006 Erdal ERTAŞ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTA NEW METHOD FOR THE SYNTHESIS OFDITHIENOTHIOPHENE BASED MONOMERS AND NEWPOTANTIAL ORGANIC SUPERCONDUCTING COMPOUNDSThis thesis deals with the synthesis of organicsuper conductors and conductingmonomers based on dithienothiophenes. The synthesis of tetrathiofulvalene (TTF)and dithienothiophene (DTT) are described in chapter III. These molecules wereprepared with the aim of creating donor molecules for cationic radical salts andconducting polymers. TTF and DTT derivatives are important building blocks of awide variety of materials for electronic, optical and conducting applications such aselectroluminescence, two-photon absorption, fluorescence thin film transistor,conductors etc.In this study, a new route, which was developed by our group, has beenapplied in the synthesis of dithienothiophene. Here we report a new and concisesynthesis of DTT derivatives, having functional groups at the 3- and 5- positions,which are available for further functionalization.For ring formation, we used Lawesoson?s Reagent (LR) andPhosphoruspentasulfide (P4S10) that convert carbonyl groups into thiocarbonyls,which is called 1,8- diketone ring closure reaction. This reaction was applied to 1,8-diketone compounds that were synthesized from the starting materials. Dithiine andthiophene compounds were coupled with triethylphosphite to form TTF derivatives.Dithienothiohenes (DTT) are formed from α-dithioketothiophenes using LR or P4S10reactions. This method opens up a way to form dithienothiophenes via one-pot ringclosure.Oxidation potential of TTF and DTT compounds were measured bycyclovoltamettry.Ocak 2006 Erdal ERTAŞ