Sentetik amino asitlerle desteklenmiş fındık küspesinin etlik piliç karmalarında kullanılma olanakları
Possibilities of using hazelnut kernel oil meal supplemented with synthetic amino acids in broiler diet
  1. Tez No: 185454
  2. Yazar: FATİH BURAK AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY ERENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, etlik piliç karmalarında soya küspesi yerine lisin ve metiyoninsentetik amino asitlerine ilaveten treoninlede desteklenmiş fındık küspesinin kullanılmaolanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmada etlik piliçlerin ihtiyaçları dikkate alınarak 3 dönem (0-21; 22-35;36-42.gün) için 3 farklı karma yem hazırlanmıştır. Denemede kullanılan karmalarınbirincisinde bitkisel protein kaynağı olarak soya küspesi (SK), diğerlerinde soyaküspesinin sağladığı proteinin %50'si (FK+SK) ve %100'ünü (FK) sağlayacak orandafındık küspesi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the possibility of utulizationhazelnut kernel oil meal supplemented with lysine, methionine and threonine syntheticamino acids in broilers as replacement to soybean oil meal.In this study three different rations were prepared by taking in to considerationthe nutrient requirements of broilers for three periods. In the first ration soybean oilmeal (SBM) was used as vegetable protein supplement. In the other rations hazelnutkernel oil meal supplying 50% (SBM+HKOM) and 100% (HKOM) of protein contentprovided by soybean meal. The birds weighed individually.