Aspirin ve doksorubisin'in farelerde (Mus musculus) programlanmış hücre ölümü (apoptozis) üzerine enzimatik düzeyde etkilerinin karşılaştırmalı olarak araştırılması
Investigation as comprasion of effects in enzymatic level of aspirin and doxorubicin on programmed cell death (apoptosis) in mice (Mus musculus)
- Tez No: 185455
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
iASP R N VE DOKSORUB S N' N FARELERDE (Mus musculus)PROGRAMLANMIŞ HÜCRE ÖLÜMÜ (APOPTOZ S) ÜZER NE ENZ MAT KDÜZEYDE ETK LER N N KARŞILAŞTIRMALI OLARAK ARAŞTIRILMASIÖZETFareler üzerinde yapılan bu çalışmada, kanser kemoterapisinde yaygın olarakkullanılan anti-kanser ilaç doksorubisin ve aspirinin birlikte ve ayrı ayrı, programlanmışhücre ölümünde (apoptozis) kaspaz 3 enzim aktivitesi üzerine etkilerinin zamana bağlıdeğişimi araştırıldı.Fareler 24 saat aç bırakıldı. Daha sonra aspirin ve doksorubisin intraperitonalenjeksiyonla verildikten sonra 6., 12., 24. ve 48. saatlerde servikal dislokasyonlaöldürülerek karaciğeri çıkarıldı. Daha sonra karaciğerlere sırasıyla homojenizasyon,sonifikasyon ve ultrasantrifügasyon işlemleri uygulanarak enzim fraksiyonları eldeedildi.
Özet (Çeviri)
iiINVESTIGATION AS COMPRASION OF EFFECTS IN ENZYMATIC LEVELOF ASPIRIN AND DOXORUBICIN ON PROGRAMMED CELL DEATH(APOPTOSIS) IN MICE (Mus musculus)ABSTRACTIn this study which is made on mice, doxorubicin an anti-cancer drug that is widelyused in cancer chemotherapy and aspirin were used together and individually and theireffects on caspase 3 enzyme activities in cell death were investigated with respect totime.The mice were kept hungry for 24 hours, then they were killed by cervicaldislocation at 6th, 12th, 24th and 48th hours after doxorubicin and aspirin were injectedvia intraperitonally. Their livers were isolated. Enzyme fractions were obtained byapplying homogenization, sonification and ultracentrifugation process respectively tolivers. This fraction was used to determine the changes in the activity of caspase 3enzyme.In this study, differences in caspase 3 enzyme activity in doxorubicin group wasdetermined to be statistically significant (p0.05).