Dondan koruyucu bazı preparat uygulamalarının örtüaltında yetiştirilen karanfilde ( Dianthus caryophyllus l.) düşük sıcaklığa dayanım, verim ve kaliteye etkileri
The effects of some frost-protective preparats applications on low temperature resistance, yield and quality in greenhouse-grown carnations (Dianthus caryophyllus l.)
- Tez No: 185492
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETDONDAN KORUYUCU BAZI PREPARAT UYGULAMALARININÖRTÜALTINDA YETİŞTİRİLEN KARANFİLDE (Dianthus caryophyllus L.)DÜŞÜK SICAKLIĞA DAYANIM, VERİM VE KALİTEYE ETKİLERİYasin TİRYAKİOĞLUBu çalışma, 2005 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi BahçeBitkileri Bölümünde yürütülmüştür.Bu araştırmanın amacı, dondan koruyucu bazı preparatların karanfilde dona dayanım,verim ve kaliteye etkilerinin tespit edilmesidir. Denemede bitkisel materyal olarakkaranfil (Dianthus caryophyllus. L.)'in Evita sprey çeşidi; dondan koruyucu preparatolarak ise Glacier, Antistress 2000, Ekofer Zinc, Ekofer Potasium, EAP, Microfer veAntistres olmak üzere 7 farklı ticari ürün kullanılmıştır. Preparatların karanfilinsoğuğa dayanımları üzerine etkilerini belirlemek için -1, -2, -3, -4 ve -5ºC'lerde 2'şersaat süre ile tutularak suni don testleri yapılmıştır. Don olayının yaşandığı 21-22Kasım 2006 tarihinde gece sıcaklığının düşüşü takip edilmiş; -1, -2, -3, -4 ve -5ºC'lerde çiçek örnekleri alınarak yapılan vazoda çiçek canlılık testleri sonucundapreparatların dona dayanım üzerine etkileri tespit edilmiştir.Doğal don olayında -5ºC'de tüm uygulamalarda %100 zararlanma tesbit edilmiş, -3°C'de hiçbir uygulamada zarar görülmemiş, -4ºC'de ise karanfilin en az zarargörmesini sağlayan preparatlar; Microfer (%11,27), Glacier (%17,89) ve Antistress2000 (%17,92) en iyi grupta yer almıştır. Suni don testinde, -5 ºC'de en az zararMicrofer (%17,67) uygulamasında meydana gelmiş, bunu sırasıyla Antistres(%31,40), EAP (%31,73), EkoFer Potasium (%32,34) ve Glacier (%33,40) takipetmiştir. İkinci suni don testinin yapıldığı -4ºC'de ise; Microfer (%10,78), EAP(%10,85), Glacier (%22,45) ve Antistres (%22,81) dondan en iyi koruyan preparatlarolarak belirlenmiştir. Üçüncü suni don testinde (-3ºC'de); Antistress 2000 (%6,29)ve Glacier (%7,77) diğerlerinden daha başarılı bulunmuştur. -2ºC ve -1ºC'de yapılantestlerde tüm uygulamalarda karanfilde görünür don zararı tespit edilmemiştir.Karanfil çiçek sap uzunluğundaki en fazla artış; Microfer (71,31cm), Ekofer Zinc(71,10 cm) ve Ekofer Potasium (70,51 cm) uygulamalarında bulunmuştur. Karanfildeçiçek sap kalınlığı ve çiçekli dal ağırlığı üzerine uygulamaların önemli bir etkisiolmamıştır. Kesilen çiçekli dal sayısı bakımından goncaların daha erkenolgunlaşmasını sağlayan Microfer birinci grupta, diğer preparatlar ikinci grupta yeralmıştır.Karanfil yapraklarındaki Ca ve Mg miktarları ile soğuğa dayanım arasında negatif,Cu, P ve toplam karbonhidrat miktarları ile soğuğa dayanım arasında ise pozitifkorelasyonlar belirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Dona dayanıklılık, don zararı, dondan koruyucu, karanfil
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF SOME FROST-PROTECTIVE PREPARATSAPPLICATIONS ON LOW TEMPERATURE RESISTANCE, YIELD ANDQUALITY IN GREENHOUSE-GROWN CARNATIONS (Dianthus caryophyllus L.)Yasin TİRYAKİOĞLUThe study was conducted in Department of Horticulture, Faculty of Agriculture,Suleyman Demirel University in 2005.The objective of the research was to determine the effects of some frost-protectivepreparats on frost resistance, yield and quality in carnation. Carnation Evita cultivaras plant material and seven different commercial products including Glacier,Antistress 2000, Ekofer Zinc, Ekofer Potasium, EAP, Microfer and Antistres as thefrost-protectants were used in the study. In order to determine the effects of preparatson the frost resistance of carnation, an artificial frost test was performed plant bykeeping at -1, -2, -3, -4 and -5 oC for 2 hours. The night temperature drop on 21 and22 October the time when frost occurred was followed and recorded, and at the endof vase flower life tests conducted by taking flower samples at -1, -2, -3, -4 and -5oC, the effects of preparats on frost resistance were determined.In natural frost occurrence, the damage was 100 % in all treatments at -5 oC but at -3oC it was not observed in any treatment. At -4 oC the preparats allowing the leastamount of damage to carnations were Microfer (11,27 %), Glacier (17,89) andAntistress 2000 (17,92 %) respectively. In artificial frost test, the least damage wasobserved in Microfer treatment (17.67 %) at -5 oC followed by Antistres (31,40 %),EAP (31,73 %), Ekofer Potasium (32,34 %), Glacier (33,40 %) respectively. In thesecond frost test performed at -4 oC, Microfer (10,78 %), EAP (10,85 %), Glacier(22,45 %) and Antistres (22,81 %) were determined to be the best preparats withrespect to their damage ratios. In the third frost test (at -3 oC), Antistress 2000 (6,29%) and Glacier (7,77 %) performed better than the other treatments. No visibledamage to carnations was observed in tests done at -2 oC and -1 oC in all treatments.The most increase in carnation flower stem length was found from Microfer (71,31cm), Ekofer Zinc (71,10 cm) and Ekofer Potasium (70,51 cm) treatments. Treatmentsshowed no significant effect on the flower stem diameter and flower stem weight ofcarnations. With respect to the number of cut flower stem, Microfer providing earlierflower bud ripening was placed in the first group and the other preparats were in thesecond group.It was determined negative correlation Ca and Mg concentration in carnation leavesamong their frost resistance. However, Cu, P and total carbonhydrate concentrationin leaves among frost resistance of them were positive correlation.KEY WORDS : Resistance frost, frost damage, frost protectant, carnation