CAN (Control Area Network) üzerinden PIC programlama
PIC programming via CAN (Control Area Network)
  1. Tez No: 185512
  2. Yazar: İLKER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AKİF KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
CAN (CONTROL AREA NETWORK) ÜZER NDEN PIC PROGRAMLAMAlker ÜNALEndüstride kullanılan elektronik modüller, birbirleri ile ve merkezi sunucu bilgisayarile, özellikle, kontrol ve veri mesajlarının transfer edildiği ,endüstriyel ağ protokolükullanarak haberleşmektedirler. CAN ( Control Area Network ) bu protokollerarasında en yaygın olarak kullanılanıdır. Bu çalışma, endüstriyel ortamlardaelektronik sistemlerin kontrolü için kullanılan mikro denetleyicilerin kontrolünü veprogramlanmasını sunucu bilgisayar aracılığı ile yapılması amacını taşımaktadır.Endüstriyel ağ sistemlerinde, tek bir ağ kablosu üzerinde birçok denetleyici modülbulunmaktadır. Bu modüllerin ihtiyaç duyulduğunda programlanması gerekmektedir.Programlanacak olan modüllerin sistem üzerinden çıkarılmadan programlanmasıüretimin aksamaması açısından çok önemlidir. CAN protokolü yardımı ile kontrolcümodüllerin programlama ve çalışmalarını izleme işlemleri mümkündür.Bu sistemin gerçekleşmesi için, iki önemli noktanın oluşturulması gerekmektedir.Birincisi donanım olarak prototip setinin tasarlanması, ikincisi ise prototip setininyönetilmesi için sunucu programının hazırlanmasıdır. Öncelikle PIC 18F458 mikrodenetleyiciyi programlayacak olan sistemin donanımsal devresi gerçekleştirilmiştir.Daha sonra, bu donanımsal yapı üzerinden mikro denetleyicinin programlanabilmesiiçin Visual Basic dili kullanılarak görsel bir program yazılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde, CAN Protokolünün yapısı, kullanılan PICmikrodenetleyicisi, PCI CAN Kartının yapısı ve Heksadesimal Dosyalarincelenmiştir. Üçüncü bölümde, uygulamaya esas teşkil edecek olan donanımsal veyazılımsal yapılar anlatılmıştır. Son bölümde ise uygulama sonuçları yorumlanmıştır.Çalışmanın EK bölümünde ise, kullanılan dosyalar ve programlar sunulmuştur.ANAHTAR KEL MELER: CAN Protokolü, PIC 18F458, MikrodenetleyiciProgramlama
Özet (Çeviri)
PIC PROGRAMMING VIA CAN ( CONTROL AREA NETWORK )lker ÜNALElectronic modules which are used in industry communicating each other and centralcomputer,especially, by using industrial network protocol on which control and datamessages transmitted. CAN is the most common one among the these protocoles.This study aims to control and programming the microcontrollers used to control theelectronic systems in industrial conditions by the server computer.There are many controler modules ona single network cable in industrial networksystems. These modules must be programmed in need. Programming the moduleswhich will be programmed, without removing them from the system is veryimportant for not stop process of production. Programming and controlling themodules is possible by using CAN protocol.To realize this system, two important points must be created. The first one isdesigning the hardware prototype module and the second one is preparing serverprogramme to manage the prototype module. Firstly, hardware circuit of systemwhich will programme the PIC 18F458 microcontroller created. Then, Visual Basicprogramme prepared for programming PIC 18F458 microcontroller.In the second chapter, structure of CAN protocol, PIC microcontroller used insystem, structure of PCI CAN card and hexsadecimal files are presented. In the thirdchapter, hardware and software structures are explained. In the last chapter, theresults of training are discussed. Files and programmes which are used in the systemare given in the appendix.KEY WORDS: CAN Protocol, PIC 18F458, Programming Microcontroller.