Seri porttan kablosuz ağ ile haberleşebilen kameralı araç kontrolü
Mobil robot control via wireless network using serial port
  1. Tez No: 284445
  2. Yazar: ÖMER ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, DC motorlu bir mobil aracın RF aracılığıyla bir bilgisayar tarafından kontrolü sağlanmıştır. Araç üzerine yerleştirilen kamera sayesinde bilgisayar başındaki kullanıcı kumanda ettiği aracın gittiği yerleri rahatlıkla görebilmektedir.Sistem üç ana kısımdan oluşmaktadır. Bunlar, bilgisayar ve kullanıcı ara yüzü programı, haberleşme kartı ve araç üzerinde bulunan alıcı kartıdır. Kullanıcıların aracı istedikleri şekilde yönetebilmeleri için kullanımı kolay bir ara yüz programı hazırlanmıştır. Ara yüz programından gelen verilileri seri porttan alarak alıcı kart da bulunan antene iletmek için haberleşme kartı tasarlanmıştır. Ardından ise mikrodenetleyici ve ilgili entegreler birleştirilerek alıcı kartı oluşturulmuştur.Çalışma esnasında hızı ve esnekliği göz önünde bulundurularak kullanıcı ara yüz programında Delphi 10.0 tercih edilmiştir. Mikrodenetleyici de ise PIC-C programlama dili kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Purpose of this Project is DC motor control from a computer via RF connection. The user can monitor where the car goes from the computer with camera installed on the car.The system consists of three main parts. These are computer and user interface program, transmit communication board which is connected to computer?s serial port and receive communication board which is located on the car. A user friendly interface program has been developed for directing the car from the computer. A communication card was designed to send data generated from the serial port interface to the receive antenna. After that a receive card was designed by using a microcontroller and integrated circuits.The programming of the GUI (Graphical User Interface ) was chosen as Delphi 10 because of the high flexibility and performance of the program. Also PIC-C programming language was used for Microcontroler Programing.