Ağaç kesitindeki yıllık halkaların görüntü işleme yöntemi ile incelenmesi
Examination o annual rings within a piece of wood using digital image processing
- Tez No: 185514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇALIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
iiiÖZETA AÇ KES T NDEK YILLIK HALKALARIN GÖRÜNTÜ LEMEYÖNTEM LE NCELENMESDendrokronoloji bir a aç kesitindeki yıllık halkaları inceleyen bir bilim dalıdır.Dendrokronolojide yıllık halkaların sayılması çok önemlidir. Yıllık halkalarınsayılması, ba ta a acın ya ı olmak üzere a acın bulundu u yerin geçmi dönemlereait co rafi özelliklerine kadar çok de i ik saptamalar için gereklidir. Bu proje ilea açtan alınan örneklerin enine kesitleri görüntü i leme yöntemi kullanılarakbilgisayar destekli analiz edilmi tir. Görüntü i leme yöntemlerinin çok yeni vespesifik bir alanda uygulanması ele alınmı tır. Odundaki yıllık halkalara ait verilerinde erlendirilmesi genel ormancılık, ormanların planlanması, dendrokronoloji,dendroklimatoloji gibi konularda son derece önemlidir. Bu ölçümler günümüzdegenel olarak gözle veya basit ölçüm aletleri ile nadiren de laboratuarlardasteremikroskoplardan faydalanılarak bilgisayar destekli yapılmaktadır. Ancak her ikiölçüm yönteminde de zaman kaybı ve hata riski yüksek olmaktadır. Bu proje ileyıllık halka verileri görüntü i leme yöntemi ile de erlendirilebilecek ve hata en azaindirilebilecektir. Bu sistemle kontrol yapıldı ında sistemin kontrol kabiliyeti ve hızı,inceleme a amasında daha iyi ve seri olaca ından verimlilik artacaktır.ANAHTAR KEL MELER:Dendrokronoloji, görüntü i leme, yıllık halka.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTExamination Of Annual Rings Within A Piece Of Wood Using Digital ImageProcessingDendrochronology is a discipline studies on annual rings of a cross-section of a tree.Counting of the annual rings in dendrochronology is very important. Counting of theannual ring is neccessary, firstly to know the age of the tree and the geographicalproperties of the place where the tree is located. Since trees in the mild zone make anevident circle, counting of the annual circle is very easy. With this project, thetransverse cross-sactions of samples taken from tree, are analyzed by using imageprocessing system. Evaluation of data, concerning annual rings in wood is highlyimportant for forest planning, dendrocrhonology, and dendroclimatology. Nowadaysthe research of taken samples is examined with eyes or steromicroscope. Thus, ittakes too much time and causes some errors. However, both measurement methodscause loss of time, and has high potential risk for error. With this project, annual ringdata will be evaluated by image processing method to lower the error rate. When thecontrol is done with this system, the competence of the system control andproductivity will increase as it will be more quick and good at urgent examiningprocess.KEYWORDS: Dendrochronology, image processing, annual ring.